03 / 10 / 2022

İzmir Gültepe'nin yeni imar planları yolda!

İzmir Gültepe'nin yeni imar planları yolda!

Konak'ın Gültepe semtinde yıllardır kullanılmadığı için çürümeye yüz tutan eski ekmek fabrikası Konak Belediyesinin girişimleri sayesinde bölge halkının sağlıklı yaşam için form tuttuğu çok amaçlı bir spor salonuna dönüşecek.
Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, Konak Belediyesinin yazılı talebi üzerine,  İzmir  Defterdarlığı ile Maliye Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürlüğü yetkilileriyle yapılan görüşmeler sonucu arazinin kendilerine tahsis edildiğini ve 22.02.2016 tarihinde Defterdarlık yetkililerince arazinin yer tesliminin yapıldığını söyledi. Arazi üzerinde bulunan eski ekmek fabrikasının yıllardır kullanılmadığı için harabe haline geldiğini kaydeden Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, hızla binanın yıkımına başlayacaklarını dile getirdi. Yıllardır kaderine terk edilen binanın yarattığı çirkin görüntünün ortadan kaldırılmasının ardından, imar planında Belediye Hizmet Alanı kullanımına ayrılmış 5 bin 86 metrekarelik arsaya bölge halkının gönül rahatlığıyla gidip spor yapacağı bir salon inşa edeceklerini kaydeden Pekdaş, projenin bölge halkının talep ve istekleri dikkate alınarak, hiçbir detay atlanmadan hazırlanacağını belirtti.


YENİ İMAR PLANLARI YOLDA


İnşa edilecek spor salonunun bölge açısından büyük önem taşıyacağını vurgulayan Pekdaş, İzmir'in kalbi Konak' ta en yoğun yerleşim bölgeleri arasında yer alan Gültepe' nin yıllardır çözüme kavuşmayan imar sorununa neşter vurduklarını da söyledi. Gültepe' de plansız yapılaşma nedeniyle yeni park ve yeşil alan yapacak boş alan bulmakta zorlandıklarını kaydeden Pekdaş, bölgenin kaderini değiştirecek yeni imar planlarının bu yıl içinde tamamlanacağını dile getirdi. Bölge için en doğru planı belirlemek adına yoğun mesai harcadıklarını belirten Pekdaş, "Gültepe' nin hemen hemen hiçbir parseli mevcut yönetmeliklere göre yapılaşabilir durumda değil. Bu nedenle, Gültepe' de imar uygulamalarını durdurduk. Yeni imar planı çalışmalarını başlattık. Çalışmalar bittiğinde vatandaşla paylaşacağız" diye konuştuKonak Belediyesi


Haber Son Dakika'da şu şekilde yer aldı;


Konak'ın Gültepe semtinde yıllardır kullanılmadığı için çürümeye yüz tutan eski ekmek fabrikası Koııak Belediyesi'nin girişimleri sayesinde bölge halkının sağlıklı yaşam için form tuttuğu çok amaçlı bir spor salonuna dönüşecek. Konak Belediyesi ile Milli Emlak, Çınartepe Mahallesi içerisinde yer alan yaklaşık 5 bin metrekarelik arazinin tahsisi konusunda anlaştı. Eski ekmek fabrikasının yıllardır kullanılmadığı için harabe haline dönüştüğünü kaydeden Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, Milli Emlak yetkilileriyle yaptıkları görüşme sonunda arazinin kendilerine tahsisi konusunda ön protokole vardıklarını söyledi. Tahsis işleminin kısa süre içinde tamamlanacağını kaydeden Başkan Pekdaş, araziyi devralmalarının hemen ardından harabe binanın yıkımına başlayacaklarını dile getirdi. 


Son Dakika
Geri Dön