İzmir jeotermal ile ısınacak

İzmir jeotermal ile ısınacak

İzmir Jeotermal AŞ Genel Müdürü Ali İçhedef, 'Bugün 24 bin 500 konuta eş değer enerji kapasitemiz, 2009 yılında 30 bin 900'e çıkacak' dedi.


İçhedef, Balçova Kültürevi'nde düzenlediği basın toplantısında,  İzmir  Jeotermal AŞ'nin yeni yatırımları ve kampanyaları hakkında bilgi verdi.

Balçova ve Narlıdere'de jeotermal abonesi 20 bin 500 konut bulunduğuna dikkati çeken İçhedef, "Bugün 24 bin 500 konuta eş değer enerji kapasitemize 2009 yılına kadar 6 bin 400 konutluk enerji ilave olacak. Kurulu kapasitemiz 2009 yılında 30 bin 900'e çıkacak" dedi.

Ali İçhedef, kapasitenin Balçova 2. Bölge 3. Etap ve Narlıdere-3 projeleri ile artırılacağını dile getirdi.

Balçova'daki projeyle ilgili Kamu İhale Kurumuna başvuru yaptıklarını ve ihale sürecini başlattıklarını söyleyen İçhedef, "İşin süresi 260 gün olarak belirlendi. 2008 yılının ekim ayında projeyi tamamlamayı hedefliyoruz. Bu sistem ile Fevzi Çakmak Mahallesi'nin jeotermal enerji almayan bölümü ile Onur Mahallesi'nin bir bölümü jeotermal enerjiden faydalanacak" dedi.

Narlıdere Projesi için de 14 Aralıkta Kamu İhale Kurumuna başvuracaklarını bildiren İçhedef, 2008 yılı ekim ayı ortalarında tamamlanması planlanan projeyle ilçenin Yeni Kale bölgesine enerji verileceğini açıkladı.

-ÖN ÖDEMELİ KATILIM KAMPANYASI-

Balçova ve Narlıdere'deki projelerle ilgili olarak ön ödemeli kampanya başlattıklarını söyleyen İçhedef, kampanyaya katılanlara yüzde 15'e kadar katılım payı indirimi uygulanacağını söyledi.

Kampanyanın 2 Ocak 2008 tarihinde başlatılacağını belirten Ali İçhedef, projeden yararlanmak isteyenlerin katılım payının yüzde 15'ini peşin, kalanını 11 eşit taksitte ödeyeceğini duyurdu.

Kampanyayla ilgili vatandaşlara yönelik bilgilendirme toplantılarını düzenleyeceklerini ifade eden İçhedef, "Bu konuda Avrupa'da çok zorlayıcı müeyyideler var. Vatandaşların bu sisteme geçmesi torunlarının yararına" diye konuştu.

Geçen iki yılda 4 üretim kuyusu açtıklarını ifade eden Ali İçhedef, şu anda 25 kuyularının bulunduğunu söyledi.

Bölgedeki jeotermal kaynakların İzmir İl Özel İdaresi ve merkezi yönetim tarafından araştırılması gerektiğini ifade eden İçhedef, sahayı gözlemek ve mevcut abonelere sağlıklı hizmet vermek istediklerini belirtti.

Ali İçhedef, enerji kaçaklarını önlemek amacıyla 2007 yılında 43 sokakta 3 milyon YTL harcayarak boru yenileme çalışması yaptıklarını bildirdi.