İzmir kentsel dönüşümünde kuralar çekildi

İzmir kentsel dönüşümünde kuralar çekildi

Toplu Konut İdaresi (TOKİ), İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Karşıyaka Belediyesinin yaptığı protokolle kentsel dönüşüm projesi kapsamında yapımı tamamlanan 1. Etap 330 konut, kura çekimi sonrasında hak sahiplerine verildi.


Karşıyaka Spor Salonunda düzenlenen kura çekim töreninde konuşan TOKİ Kentsel Dönüşüm Başkanı Gürol Konyalıoğlu, bu projenin Yalı Mahallesi'ndeki insanların geleceğini önemli oranda değiştireceğini, 2004 yılında başladıkları Kentsel Dönüşüm projelerinin devam ettiğini kaydetti. Gecekondu dönüşüm projelerinde  İzmir  Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak'ın kendilerine büyük yardımda bulunduğunu belirten Konyalıoğlu, belediye başkanlarına teşekkür etti.

Hükümetin yerel yönetimlerle birlikte yaptığı kentsel dönüşüm projelerinin devam ettiğini dile getiren Konyalıoğlu, "Türkiye genelinde 140 belediyeyle kentsel dönüşüm projesi kapsamında protokol imzaladık. 97 belediyeyle yapılan protokol halen yürürlükte. Bu projeler sonunda 38 bin konut üretmeyi hedefliyoruz. TOKİ'nin toplam öngördüğü konut sayısı ise 500 bindir" diye konuştu.

-"İZMİR'İN İLK KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ"-

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu 2005 yılında protokol imzalanmasıyla, Karşıyaka Belediyesinin arsa vererek TOKİ'ye bir anlamda kat karşılığı 808 konut yaptırdığını, kendilerinin de çevre düzenlemesini yaptığını anlattı. Yalı Mahallesinin, proje sayesinde Örnekköy'e taşınacağını, bu yaşam projesinin İzmir'in ilk kentsel dönüşüm projesi olduğunu vurgulayan Kocaoğlu, Kadifekale'deki heyelan bölgesinin taşınmasının da aynı tür bir proje olduğunu dile getirerek, şöyle konuştu: "2156 konutluk proje sayesinde heyelan bölgesindekiler 2-3 ay içinde oraya taşınacaktır. Büyükşehir Belediyesi kendi arsasında, kendi öz

kaynaklarıyla 558 konut yapmaktadır. Bu da yıl sonuna kadar bitirilecektir. İzmir'de 200 bin civarında sağlıksız, oturulmaması gereken konut var. Buralarda yaşam standartları çok düşüktür. Bu konutların bir kısmını yıkıp yenisini yaparak, bir kısmını rehabilite ederek, sosyal donatılarını oluşturup EXPO 2015 'de dünya arenasına çıktığımızda bu kenti çiçek gibi yapmalıyız."

Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak ise 17 yıldır sürüncemede kalan bir dosyayı tozlu raflardan indirerek Yalı Mahallesi sorununu yapılan konutlarla çözdüklerini, 808 konutla kent yenileme projesini başlattıklarını ifade etti.

Konuşmaların ardından Durak, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu ile  TOKİ  Kentsel Dönüşüm Başkanı Konyalıoğlu'na plaket verdi. Projeye ilk destek veren ve protokol imzalayan 12 hak sahibine ise teşekkür belgesi verildi.

Daha sonra noter huzurunda yapılan kura çekimiyle ilk etapta 330 aileye evleri dağıtıldı.