İzmir Kozak Yaylası'nda Doğal Yaşam Parkı kuruluyor!

İzmir Kozak Yaylası'nda Doğal Yaşam Parkı kuruluyor! İzmir Kozak Yaylası'nda Doğal Yaşam Parkı kuruluyor!

İzmir Büyükşehir Belediye Kozak Yaylası Doğal Yaşam Parkı’nı kurmak için çalışmalara başladı. Park kırsal kalkınma ve ekolojik turizmle bölgenin ekonomik ve sosyal gelişimine fayda sağlayacak...İzmir Büyükşehir Belediyesi fıstık çamı üretimiyle ünlü Kozak Yaylası'nda önemli bir projeyi hayata geçirmek için kolları sıvadı. Büyükşehir, Kozak Yaylası Doğal Yaşam Parkı kuruyor. 

Birgün gazetesinde yer alan habere göre; Park, Avrupa Birliği’nin HORIZON 2020 Programı dahilindeki RURITAGE-Kültürel Miras Esaslı Sistematik Stratejiler Yoluyla Kırsal Yenilenme Projesi kapsamında yer alıyor. Turizm, doğa ve kırsal kalkınma faaliyetlerine odaklanan projeyle Bergama, Kınık ve Dikili’yi içine alan Bakırçay Havzası'nın ekonomik ve sosyal gelişimine katkı sağlamak hedefleniyor.

Üretim atölyeleri olacak

Kozak Yaylası Doğal Yaşam Parkı çam fıstığı üretiminin azalması nedeniyle ekonomik geliri zayıflayan bölgeye kırsal kalkınma ve ekolojik turizmle hareketlendirecek. Kozak Yukarıbey Turizm Geliştirme Kooperatifi’ne ait 100 bin metrekarelik proje alanında karavan parkı, çadır kampı, ahşap ve yerel taş malzeme içeren bungalovlar gibi geçici ve kalıcı konaklama birimleri yer alacak. Bunların yanı sıra parkta açık festival alanı, yayla ve yörük kültürüyle ilgili sergileme alanları, doğal yürüyüş ve binicilik parkurları, eğitim salonu, üretim atölyeleri ve sa tış birimleri bulunacak. Atölyelerde üretilen dokuma, yaygı, kâğıt ve parşömen, peynir ve fıstık çamı gibi ürünler ise satış birimlerinde, kooperatiflerce üretilen diğer yerel ürünlerle birlikte satışa sunulacak.

Bölge insanına yerinde istihdam

Parkta turizm faaliyetleri koruma-kullanma dengesi gözetilerek çeşitlendirilecek. Proje yayla turizmini geliştirerek bölge insanına yerinde istihdam olanağı da sağlanacak. Kaybolmakta olan el sanatları ve üretim yöntemleri korunarak bölgenin sahip olduğu değerlerin yaşatılması sağlanacak.

Rurıtage projesi nedir? 

Avrupa Birliği’nin HORIZON 2020 Programı kapsamındaki Ruritage-Kültürel Miras Esaslı Sistematik Stratejiler Yoluyla Kırsal Yenilenme Projesi’nin paydaşları  İzmir  Büyükşehir Belediyesi, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü ve Demir Enerji olarak sıralanıyor.

İtalya’nın Bolonya şehrinde Haziran 2018 yılındaki toplantıyla resmi olarak başlayan proje için; 550 bin avro destek alındı. Mayıs 2022’de Paris’te UNESCO’nun ev sahipliği yapacağı toplantıyla tamamlanması planlanıyor.

Proje inanç turizmi, kırsalda gıda, göç, sanat-festivaller, dirençlilik ve peyzaj olmak üzere altı tema üzerine kurulu. Bu başlıklar altında Selçuk-Bergama aksındaki önemli dini merkezlerin inanç turizmi rotası olarak tanıtılması, yerel tarım ürünü festivallerinin sürekliliğinin sağlanması, jeo-gıda üretimi, bölgeye özel ve güncel festival ajandasının oluşturulması, yerel zanaat atölyelerinin artırılması, bölgenin “jeopark” olarak konumlandırılması başta olmak üzere pek çok projenin geliştirilmesi hedefleniyor. Proje kapsamında coğrafi bilgi sistemleri tabanlı Ruritage Atlas da oluşturuluyor.

Riva Deresi yeniden tasarlanıyor!

Aratos'un mezarının olduğu tahmin edilen arsa belediyeye bağışlandı!