İzmir'de AB Bakanlığı Ofisi açılacak!

İzmir'de AB Bakanlığı Ofisi açılacak!

AK Parti İzmir Milletvekili ve Dışişleri Komisyonu üyesi Rifat Sait, 19 Şubat'ta İzmir'de Avrupa Birliği Bakanlığı Ofisi açılacağını açıkladı. Sait, ofisin Kordon'daki yerinde AB Bakanı Volkan Bozkır tarafından hizmete açılacağını kaydetti.
Rifat Sait, yaptığı yazılı açıklamada, ofisin Kordon'daki yerinde AB Bakanı Volkan Bozkır tarafından hizmete açılacağını kaydetti. 


İzmir'in 1509 AB projesi ve toplam 60 milyon avro kaynak aktarımı ile ilk sıralarda yer aldığını ve AB eğitiminde Türkiye genelinde ikinci sırada yer aldığını vurgulayan Rifat Sait, ofisin devreye girmesiyle projelerin hız kazanacağını duyurdu.


Açılış kapsamında önemli AB projelerinin tanıtımının yapılacağına işaret eden Sait, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:


"Projelerden birincisi meslek, okul, yetişkin, yüksek öğretim ve gençliğe yönelik eğitim çalışmaları. Bunun adı Erasmus Plus projesi. AB Bakanlığı'na bağlı Ulusal Ajans tarafından takip edilen projenin toplam bütçesi 2014-2020 yılları arasında 900 milyon Avro. İkinci proje belediyelere, üniversitelere ve özel sektöre yönelik Ar-Ge ve inovasyon konularında desteği amaçlayan ve 33 ülkeyi kapsayan toplam 70 milyar avroluk dev bir proje. Bu proje kapsamında enerji, kimya ve metro raylı sistem ulaşımları için düşünülmüş. Bu projenin ismi Ufuk 2020. Sait,  İzmir  Büyükşehir Belediyesi umarım ulaşım konusunda birkaç uzmanını perşembe günü bu eğitime gönderir de metro hususunda destek almaya çalışır, zira bu konuda ciddi bir yardıma ihtiyacı var."


İzmir'e daha önce Dışişleri Bakanlığı Ofisi açıldığını hatırlatan Sait, "Yurtdışı Türkler Başkanlığı'nın bir ofisi faaliyette. AB Bakanlığı Ofisi'ni perşembe günü inşallah hizmete açacağız. Önümüzdeki günlerde Başbakanlık Ofisi de açılacak. Tüm bunlar hükumetin İzmir'e verdiği önemin göstergeleridir" ifadelerini kullandı. 


AA