İzmir'de kentsel dönüşüm uzlaşıyla yapılacak!

İzmir'de kentsel dönüşüm uzlaşıyla yapılacak!

Kentsel dönüşümü uzlaşıyla yapmak istediklerinin altını çizen Başkan Aziz Kocaoğlu, "Bölgede bizim yetki alanımızda Aktepe ve Emrez var. Kentsel dönüşümü rızayla, uzlaşıyla yapacağız." dedi.


İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Karabağlar'daki Sivas Güneykayalılar Derneği ile İğdır Dernekleri Federasyonunun konuğu oldu.


Başkan Kocaoğlu'na ziyaretlerinde Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu ile Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili adayı Murat Bakan da eşlik etti. 

İlk olarak Sivas Giineykayalılar Derneğine giden Başkan Kocaoğlu, dernek merkezindeki toplantıda vatandaşların isteklerini dinledi, sorularım cevapladı. 

Başkan Kocaoğlu'na en çok kentsel dönüşüm hakkında soru soruldu. 


UZLAŞI VURGUSU 


Kentsel dönüşümü uzlaşıyla yapmak istediklerinin altını çizen Başkan Aziz Kocaoğlu, "Bölgede bizim yetki alanımızda Aktepe ve Emrez var. Kentsel dönüşümü rızayla, uzlaşıyla yapacağız. Anlaşamazsak yapmayacağız. 6306 sayılı afet riskli yapılar yasasıyla dönüşüm yapmaya kalkmadık. Orada vatandaşı zorlayan noktalar var. Belediye yasasına göre dönüşüm yapacağız. 6306 sayılı yasada adam gelir 'deprem riskli' diye rapor alıp binayı yıkmaya çalışır. Raporu aldıktan sonra 2 ay içinde yıkmak zorunda. 


Bu çok tehlikeli bir şey. Ben bu yasayı kullanmıyorum diye çok eleştiriliyorum. Kullanmayacağım, çünkü vatandaşa yazık. 

Bizim olmazsa olmazlarımız yerinde dönüşüm, adil dönüşüm ve uzlaşıyla dönüşümdür" diye konuştu. 


YERİNDE DÖNÜŞÜM 


Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu da, 'yerinde dönüşüm' kavramını kentsel dönüşümün içine  İzmir  Büyükşehir Belediyesi'nin soktuğunu söyledi. 

Ziyaretten duydukları memnuniyeti dile getiren Sivas Güneykayalılar Derneği Başkanı Ömer Karakaya ise, Güneykayalılar olarak İzmir'de 850 hane olduklarını ve 1996 yılında dernekleştiklerini söyledi. 

Başkan Aziz Kocaoğlu'nun Karabağlar'daki ikinci durağı ise İğdır Dernekleri Federasyonu oldu. 


Yeni Ekonomi