İzmir'de su baskınları nedeniyle evler çamur yığınına döndü!

İzmir'de su baskınları nedeniyle evler çamur yığınına döndü!

İzmir 'de, kuvvetli sağanak yağışın yol açtığı su baskınlan nedeniyle evler çamur yığınına döndü, hastalar ekiplerin yardımıyla taşındı, birçok hayvan su baskınlan nedeniyle telef oldu.İzmir'de, su baskınlarına neden olan sağanak yağış nedeniyle kentte yaşanan olumsuz manzaraların arasına bir de yol kapatma eylemi eklendi. Su taşkınları nedeniyle çamur yığınına dönüşen evleri ve kullanılamaz hale gelen eşyalan için temizlik işlemlerinin yetersiz kaldığını öne süren vatandaşlar trafik akışının en yoğun olduğu Konak Yeşildere caddesi güzergahında yol kapatma eylemi yaptı. 


"ATATÜRK'TEN UTANSINLAR" 

İzmir'in Konak ilçesi 19 Mayıs Mahallesi'nde su baskınlan sonrasında yaşanan manzaralar savaş alanlarını anımsattı. Taşkınlar evlerin önce camlarının kırılmasına ardından su baskınına yol açtı. Hem evlerini hem de eşyalarını kaybeden vatandaşlar perişan olduklarını ve yardımların yetersiz kaldığını belirtti. 


42 metrelik boyuyla Türkiye'nin en büyük dünyanın 10'uncu büyük rölyefi olan Atatürk maskının alt yolunda ikamet eden vatandaşlar vaşadıklan mağduriyete sebebiyet veren yetkililerin Atatürk'ten utanmalan gerektiğini söyledi. Trafikte yol ortasına oturarak eylem yapan bir vatandaş, "Biz, kentsel dönüşüm istiyoruz. İnsanca yaşamak istiyoruz. İşte burada Atatürk maskı var. Atatürk'ten utansınlar. Evlerimiz tavana kadar su bastı. 

Evlerimiz çamur içinde. Köprümüz yıkıldı karşıdan karşıya geçemiyoruz" diye konuştu. 


Mahallede oturan vatandaşlardan Tamam Turna da perişan olduklarını söyledi. Tamam Turna; evin tavanına kadar su bastığını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: "Ekipler geliyorlar bakıyorlar, 'yarın temizleyeceğiz' diyorlar gidiyorlar. Kızımın çeyizleri gitti. Ördüğümüz duvar su baskını nedeniyle yıkıldı. Her şeyimiz sular içinde kaldı. Herkes 'geçmiş olsun' diyerek gidiyor. Başımıza yıkıyorlar resmen." Kızı Gülden Turna da su baskını anında yaşadıklarını şöyle anlattı: "Sabah saat 07.30 sıralarında dereden taşan su evin önüne doldu ve camlan kırarak içeri girdi. Devletten yardım bekliyoruz." 

Zaman