10 / 08 / 2022

İzmir'e Kuzey Marmara Otoyolu için tünel yapılması talebi TBMM'de!

İzmir'e Kuzey Marmara Otoyolu için tünel yapılması talebi TBMM'de!

İzmir'in Süleymaniye köyünde Kuzey Marmara Otoyolunun geçeceği bölgeye tünel yapılması talebi üzerine yapılan işlemlerTBMM gündemine taşındı. CHP'li Tükkan, konuya ilişkin soru önergesi hazırladı...İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Tükkan, İzmir'in Süleymaniye köyünde Kuzey Marmara Otoyolunun geçeceği bölgeye tünel yapılması talebi üzerine yapılan işlemlere ilişkin soru önergesi hazırladı. Tükkan, sorusunun Ulaştırma Ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan tarafından yanıtlandırılmasını istedi.

CHP'li Tükkan, ''İzmit'in Süleymaniye Köyü Kuzey Marmara Otoyolu'nun güzergahı üzerinde yer almaktadır. Otoyol projesine göre köylerinin yapılacak kazıyla ikiye bölünecek olması nedeniyle köylüler durumu öğrendikleri andan itibaren gerekli kuramlara dilekçe vermiş ve köylerinin ikiye bölünmesi yerine, projede köylerini kapsayan bölümde tünel yapılmasını dile getirmişlerdir. Konu Karayolları 1.Bölge Müdürlüğü’ne 57375 başvuru numarası ile iletilmesine rağmen 2 yıldır ilgili makamlardan kendilerine resmi bir yanıt verilmemiş ve bu konuda bir adım atılmamıştır'' diye konuştu. 

İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Tükkan'ın soruları:
1- Yarma kazısı ile köylerindeki doğal dokunun kaybolması ve topraklarının heba olmaması için yaklaşık 2 yıl önce Karayolları 1.Bölge Müdürlüğü’ne dilekçe veren Süleymaniye köylülerine neden bugüne kadar herhangi bir resmi yanıt verilmemiştir?

2- Otoyol Projesi tasarlanırken İzmit’in Süleymaniye Köyü ve yakın çevresinin proje inşaatından nasıl etkileneceği konusunda herhangi bir çalışma yapılmış mıdır, yapıldıysa bunun sonuçları nelerdir?

3- Projede Süleymaniye Köyü’nü kapsayan bölümde yapılacak çalışmanın köydeki doğal dokuyu bozacak olması hesaba katılmamış mıdır?

4- Süleymaniye Köyü’nde otoyol inşaatı nedeniyle doğal dokunun bozulmaması için alınmış herhangi bir tedbir var mıdır varsa bunlar nelerdir?

5- Kuzey Marmara Otoyolu’nun Süleymaniye Köyü’nden geçecek bölümünde yarma kazısı yerine tünel yapılması uygun mudur, bu konuda herhangi bir inceleme ve araştırma yapılmış mıdır?

6- Tünel yapılacaksa bu çalışmanın ne zaman başlatılması ve ne kadar sürmesi planlanmaktadır?

7- Yaklaşık 2 yıldır seslerini duyurmaya çalışan Süleymaniye köylülerinin istediği gibi tünel yapılmayacaksa çevreye verilecek zarar nasıl giderilecektir, bu konuda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile ortak bir çalışma.ve planlama yapılmış mıdır?