İzmit Cedit'te kentsel dönüşüm için uzlaşma başladı! 

İzmit Cedit'te kentsel dönüşüm için uzlaşma başladı! 

Kocaeli İzmit'te hayata geçirilen Cedit kentsel dönüşüm projesi uzlaşı süreci başladı. Hak sahipleri Kadıköy Mahallesi’nde yer alan Büyükşehir Cedit Mahallesi Kentsel Dönüşüm Proje Ofisi'nde personellerden bilgi almaya başladı. 


Kocaeli İzmit’in en önemli kentsel dönüşüm projesi olan Cedit Mahallesi için uzlaşma süreci başladı. Kocaeli Belediyesi'nde yer alan habere göre;Kadıköy Mahallesi’ndeki Katlı Otopark’ta yer alan Büyükşehir Cedit Mahallesi Kentsel Dönüşüm Proje Ofisi’nde 22 Mart Pazartesi tarihi itibariyle başlayan görüşmelerde hak sahiplerine Büyükşehir personeli tarafından bilgi veriliyor.

120 HAK SAHİBİNİN TAPU DEVRİ TAMAMLANDI 

Proje alanı 126 bin 222 metrekare olan dönüşüm kapsamında Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından bedeli ödenen 120 hak sahibinin tapu devir işlemleri tamamlandı.  TOKİ  tarafından bedel karşılığı anlaşılan taşınmazların tamamı yıkıldı.

İzmit Cedit

BÜYÜKŞEHİR EKİPLERİ KARIŞ KARIŞ İNCELEDİ 

Diğer yandan Büyükşehir ekipleri proje sahasında inceleme yaparak hasarlı binaların tespit çalışmasını da yaptı. Uzlaşmanın sağlanmasının ardından kentsel dönüşüm alanındaki tehlike arz eden metruk binaların yıkımı da ivedi bir şekilde gerçekleştirilecek.

TOPLAM 1105 KONUT İNŞA EDİLECEK 

Proje kapsamında 1105 daire ve ticari alan inşa edilecek. Daireler 2+1 ve 3+1 olarak yapılacak ve yatay mimariye dikkat edilecek. Konutlar arazinin ve kentin siluetini bozmayacak şekilde inşa edilecek.

RANDEVU SİSTEMİ OLUŞTURULDU 

Büyükşehir, hak sahiplerinin sağlıklı bir şekilde uzlaşma ekibiyle bir araya gelebilmesi için randevu sistemi oluşturdu. Uzlaşma Ofisi tarafından, http://bulut.kocaeli.bel.tr/ adresi üzerinden maliklerin TC kimlik numarası ile randevu talebi oluşturulacak. Daha sonra vatandaşın, cep telefonuna gönderilen sms üzerinden randevu talebine yanıt vermesi talep edilecek.

İzmit Cedit

SMS’TE İSTENEN EVRAK LİSTESİ DE YER ALACAK 

Hak sahipleri http://kentseldonusum.kocaeli.bel.tr/#page-top sayfasına TC kimlik numarası ile giriş yaparak randevu talebini onaylayacak. Hak sahibinin cep telefonuna randevunun onaylandığına dair sms gönderilecek. Ayrıca randevudan 1 gün önce hatırlatma sms’i de iletilecek. Gönderilen Sms’te gelirken getirmesi gereken evraklar listesi de yer alacak.

30 BİN EVRAK TEK TEK İNCELENEREK VERİ HAZIRLANDI 

Büyükşehir Belediyesi teknik ekibi verileri güncelleyerek şablonlara göre düzenledi. Malik bazlı dosyalar oluşturulurken dosyalardaki tüm veriler taranarak sayısal arşiv oluşturuldu. Bu süreçte yaklaşık 30 bin üzerinde evrak ve veri taraması yapıldı. Tüm veriler detaylı bir şekilde analiz edilerek sayısal ortama aktarıldı.

UZLAŞMA EKİBİ 

Oluşturulan Uzlaşma Ekibi sürecin hızlı bir şekilde işlemesi için çalışmanın her adımında yer alacak. Hak sahiplerinin talepleri not alınarak düzenlenecek. Görüşme sırasında icmalden verilerin aktarımını sağlayacak ve projenin teknik detayları vatandaşlarla paylaşacak. Hak sahiplerinin talepleri doğrultusunda uzlaşmanın kısa sürede tamamlanması için arazide ölçüm ve tespit işlemleri de yapılacak.

TAŞINMA VE KİRA YARDIMI 

Uzlaşma sağlanan vatandaşlarla yakın işbirliği devam edecek. Hak sahiplerinin kira yardımı ve taşınma yardımı listeleri hazırlanacak. Bakanlık ile yazışmalar yapılarak koordineli bir şekilde yürütülecek. 

İzmit Cedit

CEDİT’TE SÜREÇ NASIL İŞLEDİ? 

Geçtiğimiz Aralık ayında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bakan Murat Kurum, Kocaeli’ye gelerek Cedit Mahallesi sakinlerini heyecanlandıran açıklamayı yapmıştı. Cedit Mahallesi Kentsel Dönüşüm Alanı, 15.06.2015 tarih ve 2015/7858 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile 6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun kapsamında “Riskli Alan” ilan edilmiş ve 10.07.2015 tarih ve 29412 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmişti.

2020 YILI MİLAT OLDU 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının 28/08/2020 tarih ve 182312 sayılı Olur’u ile de Kocaeli Büyükşehir Belediyesi yetkilendirilmişti. 15.10.2020 tarih ve 368 sayılı Meclis Kararına istinaden 31.12.2020 tarih ve 282869 sayılı protokol imzalanarak çalışmalar hızlı bir şekilde başlatılmıştı.
 

Cedit'te kentsel dönüşüm Şubat'ta başlıyor!