07 / 10 / 2022

Kadıköy-Kartal metrosu 2011´de hizmette!

Kadıköy-Kartal metrosu 2011´de hizmette!

Kadıköy-Kartal-Kaynarca Metrosu´nda raylara ilk kaynağı atan Başkan Kadir Topbaş, metronun 2011´in sonunda hizmete gireceğini açıkladıTünel çalışması büyük ölçüde tamamlanan Kadıköy-Kartal-Kaynarca Metrosu´nda raylara ilk kaynağı atan Başkan Kadir Topbaş, metronun 2011´in sonunda hizmete gireceğini açıkladı ve "Burada her gün 150 metre tünel kazısı yaparak bir dünya rekoru kırdık. Hedefimiz 2013 yılında İstanbul´u 204 kilometrelik raylı sistem ağıyla örmek" dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından tünel çalışması büyük ölçüde tamamlanan 26 kilometrelik Kadıköy Kartal-Pendik-Kaynarca Metrosu´nda sona doğru yaklaşılıyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, bugün basın mensuplarıyla birlikte yerin 31 metre altındaki metro hattına inerek raylara ilk kaynağı attı. Çok sayıda gazetecinin katıldığı törende İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Muzaffer Hacımustafaoğlu ve Ulaşım A.Ş. Genel Müdürü Ömer Yıldız da yer aldı.

Her gün 150 metro tünel kazısı!...

Raylara atılan ilk kaynağın ardından basın mensuplarını bilgilendiren Başkan Kadir Topbaş, Kaynarca´ya kadar 3 istasyon uzatılarak 26 kilometreye çıkan Kadıköy-Kartal Metrosu´nda günde ortalama 150 metre tünel kazısı yapılarak bir dünya rekoruna imza attıklarını belirterek, ray döşeme ve kaynak işlemlerinin 8 ay kadar süreceğini ve gelecek Haziran ayında bu hatta test sürüşüne başlayacaklarını söyledi. Kadıköy-Kartal-Kaynarca Metrosu´nu 2011 sonunda hizmete almayı planladıklarını ifade eden Kadir Topbaş, şöyle konuştu; "Bu hatta saatte tek yönde 70 bin, günde ise 1 milyon yolcuyu kaliteli, hızlı, konforlu bir şekilde taşıyacağız. Bu metro hattı E-5 aksındaki semtlerin yolculuk talebini büyük ölçüde karşılayacak ve E-5 trafiğini de rahatlatacak. İlerde bu hat Kaynarca´dan Sabiha Gökçen Havalimanı´na kadar uzatılacak. Öte yandan,  Marmaray  projesi tamamlandığında bütün raylı sistem hatları entegre olacak. Bu metro hattı açıldığında; vatandaşlarımız Kartaldan Kadıköy´e 29 dakikada, Üsküdar´a 35 dakikada, Taksim´e 55 dakikada, Olimpiyat Stadı´na ise 89 dakikada ulaşma imkanına kavuşacaklar. İşte bu çalışmalar ulaşıma böyle bir hız, konfor ve kalite getiriyor. Şu anda yerin 31 metre altındayız ve burada 24 saat esasına göre gece gündüz ekiplerimiz çalışıyor. Bu yoğun çalışma temposu ve teknolojik imkanlarla günde 150 metrelik kazıyla bir dünya rekoru kırıldı. Bu hattın belediyemize toplam maliyeti 1 milyar 550 milyon dolar gibi büyük bir rakam. Sistemde çalışacak 120 vagon da önümüzdeki yıl gelmeye başlayacak."

İnsansız çalışabilen teknolojik bir metro...

Kadıköy-Kartal Metrosu inşaatında çok ileri bir teknoloji kullandıklarını ve bu teknolojinin dünyada sadece Londra, Paris, Hong Kong gibi birkaç ileri şehirde kullanıldığını anlatan Başkan Topbaş, "Bu metro sistemimiz tamamlandığında sürücüsüz çalışabilme ve vagonları bir bilgisayar vasıtasıyla sürücüsüz park edebilme özelliğine sahip olacak. Yani makinist olmaksızın çalışacak son derece modern bir metro sisteminden bahsediyorum. Burada dünyada çok az şehirde buluna çok ileri bir teknolojiyi yakalıyoruz. İstanbul her alanda dünya ile yarışan bir şehir ve her alarda bir numara olmak için çalışıyoruz" diye konuştu.

5 milyar dolarlık metro yatırımı ve 204 kilometre metro...

Göreve geldiklerinden bu yana 5 milyar 129 milyon dolarlık metro sistemi yatırımı başlattıklarını, bunun 3 milyar 500 milyon dolarlık kısmı yapıldığını, geri kalanının da hızla devam ettiğini dile getiren Başkan Kadir Topbaş, "Hedefimiz 2013 yılında İstanbul´u 204 kilometrelik raylı sistem ağıyla örmek. Nihai hedefimiz ise 635 kilometrelik dev bir raylı sistem ağı oluşturmak. Planladığımız yatırımları tek tek devreye alıyoruz" dedi.

2004 yılında göreve başlamanın ardından ilk olarak İstanbul´un ulaşım master planını yenilediklerini ve bu plan çerçevesinde çok önemli ulaşım yatırımları gerçekleştirdiklerini hatırlatan Kadir Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü; "Bugüne kadar 231 adet kavşak ve alt geçit ile 405 kilometre yeni yol yaptık. Metro yapımında da çok ciddi adımlar attık. Bunlardan bir tanesi de şu anda ilk kaynağını yaptığımız Kadıköy-Kartal Metro hattı. Sadece bu hatta yaklaşım tünelleri ve şaftlarıyla birlikte 56 kilometre tünel kazdık. Toplam 16 istasyonlu metro hattının şu anda 9 istasyonunda inşa çalışmaları sürüyor."

Dünyada metroları merkezi hükümetler yapıyor

İstanbul ve Ankara´daki metro yatırımlarının Ulaştırma Bakanlığı´na devredilmesini içeren Kanun nedeniyle Başbakan Erdoğan´a ve Bakan Binali Yıldırım´a özellikle teşekkür ettiğini vurgulayan Başkan Topbaş, dünyada metro yatırımlarını merkezi hükümetlerin yaptığına dikkat çekerek, "Çıkan bir yasayla bu işlerin yükünü hükümetimiz alacak. Yaptıklarımız İstanbullulara hizmet olarak sunuldu. Ancak yapmakta olduklarımız ve bundan sonra planladıklarımız Hükümetimizin gücüyle hız kazanacak. Bundan İstanbullular kazanacak. Bu kanunun bazı çevrelerce kıyak yasa olarak adlandırılmasını da anlayamıyorum. Çünkü dünyada metro yatırımlarını merkezi hükümetler yapıyor. İstanbulluların günlük yolculuğa ödedikleri paralarla böyle büyük yatırımları birden yapmak da mümkün değil" şeklinde konuştu.

İstanbul ve Bursa Belediyeleri modern metro vagonları inşa ediyor

Pazartesi günü Bursa Belediye Başkanı ile birlikte İstanbul Büyükşehir Belediyesi´nin Şirketlerinden Ulaşım A.Ş.´nin katıldığı vagon yapma çalışmalarını yerinde incelediklerini ve gurur duyduklarını belirten Topbaş, şunları kaydetti; "Çünkü dünyada çok az yerde üretilen ve ciddi teknoloji gerektiren vagon yapımında ülke olarak çok ciddi mesafeler aldık. Öncülüğünü İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Bursa Büyükşehir Belediyesi´nin yaptığı hafif metro ve metro vagonları, bizim insanımızın mühendislik başarısıyla ve bizim geliştirdiğimiz teknolojiyle üretiliyor. Gördüğüm teknik gelişmeler bana ciddi şekilde ümit verdi. Emeğe geçen herkese teşekkür ediyorum. Geçmişte bir belediye başkanının başlattı metro çalışması birkaç başkan sonra ancak biterdi. Şimdi kendi dönemimizde başlattığımız metro çalışmalarını yine dönemimizde bitirmenin yanı sıra, kendi vagonumuzu bile üretiyoruz."

SAYILARLA KADIKÖY-KARTAL METROSU

* Güzergâh uzunluğu: Yaklaşık 22 km.
* Çift hatta toplam tünel uzunluğu: 44 km.
* İstasyon sayısı: 16
* İnşaatı devam eden istasyon sayısı: 15
* Toplam tünel uzunluğu: 56.136 m.  (bağlantı tünelleri, şaftlar, merdiven tünelleri dahil)
* Şehir içinde açılan dünyanın en hızlı tünel kazısı yapıldı.
* 10 Temmuz 2009 tarihinde basın mensupları ile tünel birleşimi yapılmıştı.     
   (açılan tünel uzunluğu 26.685 metreydi)
* 1 yılda 27.200 m. tünel kazısı bitti. Günde 150 metreyi bulan rekor hıza    
   ulaşıldı.
* 9 istasyonda elektromekanik işler başladı.
* Toplam proje maliyeti: 1.350.000.000 USD
* Hatta çalışacak 120 vagon ihalesi yapıldı.
* İlk vagon 2011 yılı ocak ayında teslim alınacak.
* 5.350.000 kg ray kullanılacak.
* Rayları birleştirmek için 5.500 adet kaynak yapılacak.
* Ana hatta kullanılan raylar 18 m.lik modüller halinde getirilip yerinde birleştirilecek.
* Ray altına uygulanan ve titreşimleri önleyen elastomer mesnet malzemesi,  
  Türkiye´de kullanılan en kalın ve en fazla titreşim önleyen yastık olacak.
* Böylece trenin sebep olduğu gürültü ve titreşim minimuma indirilerek seyahat konforu arttırılmış olacak.

KARTAL - KAYNARCA METRO HATTI UZATMASI

Metronun Kartal´dan Kaynarcaya uzatılması kararı alınarak tünel kazı işleri başlatıldı. Bu kapsamda 3 istasyon daha uzayacak olan metro hattının toplam 4,5 km. olan bu bölümünde  3.800 m. tünel açıldı.

Kartal - Kaynarca arası: 4,5 km.
İstasyon sayısı: 3
İstasyonlar: Yakacık, Pendik, Kaynarca

ENTEGRASYON NOKTALARI

Bu hatta binen yolcular, Ünalan İstasyonu'ndan inerek, E-5 üzerinde Uzunçayır kavşağında yer alan Metrobüs durağına entegre olarak Avrupa yakasına geçebilecek. Ayrılıkçeşme istasyonundan ise,  Marmaray istasyonuna geçilerek buradan da boğaz tüp geçişi yoluyla karşıya geçmek mümkün olacak.
 
 
Geri Dön