Çukurova Balkon

Kahramanmaraş'ta 1 milyon m² arazi mercek altında!

Kahramanmaraş'ta 1 milyon m² arazi mercek altında!

Kahramanmaraş'ta usulsüz kullanıldığı belirlenen 1 milyon metrekare devlet arazisi mercek altına alındı


Kartal’ın hemen teslim en cazip sitesinde! 364.000 TL’ye ev sahibi olun!


Kahramanmaraş Defterdarı Osman Koçaş, il genelinde işgal edilen 1 milyon metrekare devlet arazisinin tespit edildiğini ve bundan da ecrimisil yöntemiyle yaklaşık 1 milyon TL gelir beklediklerini açıkladı.

Koçaş, düzenlediği basın toplantısında, 1 Ağustos´tan itibaren yürürlüğe giren 6009 sayılı hazine taşınmazları ile ilgili bilgi verdi. Koçaş, hazine taşınmazlarının rasyonel bir şekilde yönetilerek günün koşullarına göre ekonomiye kazandırmak istediklerini ifade etti.

Son yapılan değişikliğin önemine vurgu yapan Koçaş, şunları kaydetti: "Devletin özel mülkiyetinde veya tasarrufu altında bulunan taşınmaz malların işgal edilmesi halinde belirlenecek takdir komisyonu ile ecrimisil ücreti alınmaktadır. Bu ücret daha önce geriye dönük 10 yılı kapsarken yeni düzenleme ile bu 5 yıla indirilmiştir. Ayrıca ecrimisile itiraz edilmemesi halinde ise yüzde 20, peşin ödenmesi halinde ise ayrıca yüzde 5 indirim uygulaması getirilmiştir. Bunun yanında köy sınırları içerisinde işgale uğrayan taşınmazlar için tahsil edilen ecri misil gelirlerinin yüzde 5´i köyün ihtiyaçlarında kullanılmak üzere köy tüzel kişiliğine aktarılacaktır."

Yeni düzenlemenin özellikle köyler için çok önemli olduğuna dikkati çeken Koçaş, "Onun için biz vatandaşlarımızın bize yardımcı olmalarını bekliyoruz. Başta muhtarlarımız olmak üzere kamu arazilerinin izinsiz olarak kullanıldığı bölgeleri bizlere bildirsinler. Böylece elde edilecek gelirde köyün ihtiyaçlarında kullanılacaktır"ifadelerini kullandı.

Kahramanmaraş´ta kendilerinin bu şekilde tespit ettiği 1 milyon metrekare arazi bulunduğunu vurgulayan Koçaş, tespit çalışmalarının devam ettiğini ve bu yöntemle 1 milyon TL gelir beklediklerini dile getirdi.

Koçaş, 14-16 Eylül tarihinde 282 taşınmazın ihale yöntemiyle satışa çıkarılacağını bundan da 5 milyon TL gelir elde edileceğini kaydetti. Koçaş, 20 Eylül´de ise yatırım amaçlı kullanılmak üzere 12 adet taşınmazın ihalesinin yapılacağını sözlerine ekledi.
AA