Kanal İstanbul ihalesi tepkilerine Bakanlıktan yanıt!

Kanal İstanbul ihalesi tepkilerine Bakanlıktan yanıt!Ulaştırma Bakanlığı, Kanal İstanbul'un ilk ihalesinin yapılmış olmasına gösterilen tepkilere yanıt verdi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Türkiye Cumhuriyeti, salgın ile mücadele ederken üretim ve yatırımları da yapabilecek güçtedir" denildi...


Kanal İstanbul projesinde ilk ihalenin yapılması için başlatılan çalışmaların koronavirüs salgınına denk gelmesine ilişkin İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu ve muhalif milletvekilleri tepki göstermişti. 

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; Ulaştırma Bakanlığı konuyla ilişkin açıklamalarda bulundu. Yapılan açıklamada Kanal İstanbul'un ilk ihalesinin yapılmış olmasına gösterilen tepkilere yanıt verildi. 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, "Ülkemizin salgınla mücadele ettiği bu dönemde yatırım ve üretimin durdurulmasının istenmesi, yapılan bir proje ihalesi üzerinden siyasi fırsatçılık yapmak, milletimize koronavirüsten (Kovid-19) daha çok zarar vermektedir" değerlendirmesinde bulundu. 

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun, Kanal İstanbul güzergahında bulunan iki tarihi köprünün taşınması veya yerinde koruma altına alınmasına karar verilmesi için yapılan proje ihalesini eleştirdiği ve "Kovid-19 ile mücadele ederken bunlar Kanal İstanbul derdinde" şeklinde açıklama yaptığı hatırlatıldı. 

Dünyanın her tarafında olduğu gibi Türkiye'de de Kovid-19 ile mücadelenin devletin tüm kurumları ve milletle birlikte sürdüğüne dikkat çekilen açıklamada, kısa sürede bu salgından kurtularak ülkenin normal gündemine dönmesinin umut edildiği belirtildi. 

"İhaleler önceden belirlenmiş sürecin parçası"

Açıklamada, bir taraftan salgınla mücadele ederken öte yandan yaşamın sürdüğünün unutulmaması gerektiğine vurgu yapılarak şu ifadeler kullanıldı: 

"Üretim ve yatırımın devam etmesi, ülke ekonomisinin çökertilmemesi, salgından kurtulduktan sonra da ihtiyaç olan ürünlerin üretilmesi ve gerekli yatırımların yapılması da son derece önemlidir. Türkiye Cumhuriyeti, salgın ile mücadele ederken üretim ve yatırımları da yapabilecek güçtedir. Kanal İstanbul Projesi ile ilgili çalışmalar da elbette devam etmekte olup, bugün proje ihalesi yapılan iki tarihi köprünün taşınması veya yerin)e korunması işi de önceden belirlenmiş bir sürecin bir parçasıdır. Ülkemizin salgınla mücadele ettiği bu dönemde yatırım ve üretimin durdurulmasının istenmesi, yapılan bir proje ihalesi üzerinden siyasi fırsatçılık yapmak, milletimize koronavirüsten daha çok zarar vermektedir. Ülkemiz salgınla mücadele ederken üretim ve yatırımları da sürdürmek, ülke ekonomisinin dimdik ayakta tutarak yarınlarımızı da güvence altına almak hepimizin temel görevi olduğuna inanıyoruz."

Engin Özkoç'tan Kanal İstanbul ihalesi açıklaması! 

Ekrem İmamoğlu'ndan Kanal İstanbul ihalesine tepki!

Kanal İstanbul'un ilk ihalesi yapıldı!