Kanal İstanbul'a Çinlilerden finansman gelecek mi?

Kanal İstanbul'a Çinlilerden finansman gelecek mi?Cumhuriyet Gazetesi köşe yazarı Jale Özgentürk bugünkü köşesinde Kanal İstanbul projesini ve finansman tartışmalarını kaleme aldı. İşte Jale Özgentürk'ün o yazısı...


Cumhuriyet Gazetesi köşe yazarı Jale Özgentürk bugünkü köşesinde Kanal İstanbul projesini ve finansman tartışmalarını kaleme aldı. İşte Jale Özgentürk'ün o yazısı...

Çin için “Bir yol, Bir Kuşak” projesinin önemli istasyonlarından biri de Türkiye olarak dikkat çekmişti.

Projenin başarısına katkıda bulunacak hat üçüncü köprü, üçüncü havalimanı ve Kanal İstanbul şeklinde belirtiliyordu. 2018 Ocak'ta Bank of China Türkiye iştirakinin genel müdürü Ruojie Li, aralarında Kanal İstanbul projesinin de yer aldığı Türkiye’deki bazı projelerin finansmanına talip olduklarını duyurdu. 

Kanal İstanbul

Kulislerde şimdi de Kanal İstanbul projesi gündeme geldi. Çin’in projeye olan ilgisi 2 senedir konuşuluyordu, ihale açıklamalarının ardından da dört Çinli şirketin Ankara’da görüşmeler yaptığına dikkat çekildi.

Bu gelişmelerle Kanal İstanbul projesinin finansman konusunu tekrar tartışmalara taşıdı. Muhalefet tarafından iktidar değişikliği durumunda Kanal İstanbul projesine devam edilemeyeceğini duyurması ile Batılı bankalar da kredi vermeyeceklerini duyurdu.

Kanal İstanbul

Finansman konusunda ilgili tek firmalar Çinlilerdi. İhaleye katılmak isteyen dört Çinli şirketin diğer büyük projelerin de talibi olduğuna dikkat çeken çevreler, Türkiye ile ABD’nin yakınlaşması ile bu iştahın kaybolduğunu iddia ediyor. 

Kanal İstanbul projesi neden yapılmalı?

Kanal İstanbul'a hangi banka kredi verecek?

Kanal İstanbul projesinde 2'nci ihale yapıldı!