12 / 08 / 2022

Karaköy İskelesi 29 Mayıs'ta açılacak!

Karaköy İskelesi 29 Mayıs'ta açılacak!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen Karaköy'ün yeni yüzer iskelesinin montaj çalışmaları başlarken, iskele 29 Mayıs'ta hizmet vermeye başlayacak. 



Karaköy'ün yeni yüzer iskelesi 29 Mayıs'ta açılacak. Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, Haliç Tersanesi'nden gece römorkörler eşliğinde Karaköy'e taşınan iskelenin montaj çalışmaları gerçekleştiriliyor. 

Yeni yerine yerleştirilen iskelenin, karadan bağlantısı da yapıldı. Deniz dibi bağlantıları ise dalgıçlar tarafından gerçekleştiriliyot. İskele içerisindeki bağlantı ve turnike yerleştirme işlerinin tamamlanması için de işçiler çalışıyor. 

İskele, gemi yanaşma testlerinin ardından 29 Mayıs tarihinde yolcu alımına başlayacak. 

- Karaköy'ün yeni iskelesi

Deniz üzerinde yüzer şekilde dizayn edilen iskele, 81 metre boyunda ve 27,6 metre genişliğinde yapıldı. Yüksekliği 3,5 metre olan yeni yüzer iskelenin ana güverteden çatıya yüksekliği ise 7,5 metre.

Yaklaşık 2 bin ton ağırlığına sahip olan iskele, toplamda 2 bin 236 metrekarelik bir alanı kapsıyor. İskelede, sancak ve deniz tarafından aynı anda 3 vapur yanaşabiliyor. İskelenin elektrik sistemi ise 2 güçlü jeneratör sistemi ile beslenecek. İskele, aynı anda 10 geminin bağlanabileceği özelliklerde dizayn edildi.

İskele çok amaçlı salonu ve sosyal donatı alanları ve engelli erişimiyle Karaköy üzerinden deniz ulaşımının daha rahat kullanılmasını da sağlayacak. İskelede tarihi yarımada ve Boğaz'a nazır kitap kafe, 151 metrekare kapalı alan ve 90 metrekare üstü kapalı teras yer alacak.