13 / 08 / 2022

Karşıyaka Spor Kulübü’nün eski ilçe stadı ve tesis hayalleri suya düştü!

Karşıyaka Spor Kulübü’nün eski ilçe stadı ve tesis hayalleri suya düştü!

İzmir Karşıyaka Spor Kulübü'nün yeni stadı yapımını istedikten sonra eski İlçe Stadını ve Yalı Tesisleri’ni yıktırıp arazide zemin güçlendirme yaptıracakken ruhsat çıkmayan iki ihale de Büyükşehir Belediyesi'nin davasıyla iptal oldu.İzmir'in iki ezeli rakibinden Göztepe 95 yıldan beri kendisine ait ilk stada kavuşurken yeni stadı ilk isteyen kulüp olan Karşıyaka hayalleri suya düşmüş şekilde bekliyor. Karşıyaka Stadı'ndan sonra, Karşıyaka'nın Yalı'ya çizdirdiği stat projesiyle gündeme gelip aynı günlerde ihale edilen Göztepe Gürsel Aksel Stadı çalışmaları bitti. Göz-Göz, TOKİ'nin 218 milyon 900 bin TL'ye yaptırdığı 25 bin kapasiteli yeni stadında şimdiden yarım sezonluk tanesi 250 TL - 900 TL arasında değişen kombinelerden 17 bin, 24 bin - 105 bin Dolar arasında değişen localardan 35 adet satarak büyük kazanç elde etti. Kaf-Kaf ise son projesi 7 bin 223’ü koltuklu toplam 15 bin 741 kapasiteli olması beklenen stadıyla elindeki İlçe Stadı ve Yalı Tesisleri projesi iptal edildi.

DHA'da yer alan habere göre; Karşıyaka, Onursal Başkan Selçuk Yaşar'ın 1998'den önce gündeme getirdiği KSK marina, plaza ve stat projesinden bu yana yeni stat hayaliyle yanıp tutuşurken birçok farklı araziyi gündeme getirdi. Örnekköy'deki 40 bin kişilik stat projesi Türkiye'nin 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası adaylık dosyasına bile giren Karşıyaka, 2012'de yeni stadın kiracısı olduğu mevcut İlçe Stadı'nın arazide yapılmasını talep etti. Kaf-Kaf'ın bu adımından sonra 2013'te Göztepe'ye Gürsel Aksel Tesisleri'nin yerine stat yapılması gündeme geldi. "Ezeli rakiplere 15'er bin kişilik ikiz stat" fikriyle ortaya çıkan projelerden Karşıyaka Stadı'nın ihalesi 28 Ocak 2014'te 54 milyon 88 bin TL'ye, Göztepe'nin ihalesi ise 29 Ocak 2014'te 54 milyon 350 bin TL'ye yapıldı. Kaf-Kaf bu süreçte eski İlçe Stadı ve tesisleri yıktırıp arazide zemin güçlendirme yaptırırken ruhsat çıkmayan iki ihale de Büyükşehir Belediyesi'nin davasıyla iptal edildi.

İlk ihalelerin yapıldığı dönemde 2'nci Lig'de olan Göztepe'nin stadı, Süper Lig'e çıktığı sezon tüm yasal engeller aşıldıktan sonra kuruluş yıl dönümü 14 Haziran 2017'de 218 milyon 900 bin TL'ye tekrar ihale edildi. Bu süreçte 1'inci Lig'den transfer yasağı ve tarihi borç yüküyle 3'üncü Lig'e kadar düşüş yaşayan Karşıyaka'nın stadı ise 15 Haziran 2017'de 62 milyon TL bedelle tekrar ihaleye çıkarılıp iki stadın temeli 9 Eylül 2017'de Alsancak Stadı İle birlikte atılsa bile ihale, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın stat için yaptığı imar planı değişikliğine 7 vatandaşın açtığı dava nedeniyle tekrar iptal oldu. İlk ihaleden sonra projesi değişen, yıkım, hafriyat ve zemin çalışmaları için 16 milyon TL harcama yapılan  Karşıyaka Stadı'na Aralık 2018'de Yapı Kayıt Belgesi çıkarıldı, otopark sorunu için Orman Müdürlüğü ile anlaşma yapıldı. Geçen Kasım ayında stada karşı çıkan vatandaşların davası olumlu sonuçlansa da henüz yeni ihale tarihi belli olmayan projenin en erken 2020'nin son aylarında ihaleye çıkması bekleniyor. Stat arazisi 5 yıldır ilçenin ortasında etkisiz halde duruyor.

Karşıyaka Spor Kulübü'nün stadı 5 yıldır atıl halde bekliyor! 

Karşıyaka Spor Kulübü altyapı tesisi için hazırlıklara başladı!