08 / 08 / 2022

Kaunos Antik Kenti'ni 40 bin kişi ziyaret etti!

Kaunos Antik Kenti'ni 40 bin kişi ziyaret etti!

UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi'nde bulunan Muğla'daki Kaunos Antik Kenti, bu yıl 40 bin ziyaretçiyi ağırladı Kente, Ortaca ilçesinin Dalyan Mahallesi'nden hareket eden tur tekneleriyle yaklaşık 10 dakika süren yolculuktan sonra ulaşılabiliyor.Köyceğiz ilçesindeki 3 bin yıllık tarihe sahip Kaunos Antik Kenti, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.


İlçeden karayoluyla yaklaşık 15 kilometre uzaklıktaki kente, Ortaca ilçesinin Dalyan Mahallesi'nden hareket eden tur tekneleriyle yaklaşık 10 dakika süren yolculuktan sonra ulaşılabiliyor.


Antik kentte, 3 bin yıl öncesine yolculuğa çıkan ziyaretçiler, 2 bin 400 yıllık kaya mezarları, 5 bin kişilik tiyatro, bazilika, hamam, agora ve Demeter Kutsal Tapınağı ile bin 300 yıllık mozaiklerin bulunduğu alanları gezebiliyor.


UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi'nde yer alan antik kent, aynı zamanda Likya-Karya döneminde tuz üretim ve ticareti yapılan liman kenti olma özelliğini taşıyor.


Etrafındaki kaya mezarlarıyla tanınan antik kenti, bu yıl 40 bin kişi ziyaret etti.


Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Batı Akdeniz Bölgesel Yürütme Kurulu Üyesi Mehmet Çobanoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, antik kentin ülkenin tanıtımına ve ekonomiye büyük katkı sağladığını söyledi.


Kaunos Antik Kenti'ni yerli turistlerin yanı sıra başta İngiltere, Almanya ve Hollanda'dan gelen turistlerin merak ettiğini ifade eden Çobanoğlu, "Kente gelen ziyaretçilerin ilgisini özellikle kaya mezarları çekiyor. Buraya gelen herkes mutlaka kaya mezarlarının fotoğraflarını çekiyor ve paylaşıyor. Bu da bölgenin tanıtımına büyük katkı sağlıyor" dedi.


Çobanoğlu, Kaunos'a ilginin büyük olduğunu, kentin en kısa zamanda kalıcı miras listesine girmesini umut ettiklerini kaydetti.


AA