Kayseri Kocasinan dönüşümle güzelleşecek!

Kayseri Kocasinan dönüşümle güzelleşecek! Kayseri Kocasinan dönüşümle güzelleşecek!

Kentteki kentsel dönüşüm çalışmalarını sürdüren Kocasinan Belediyesi Ziyagökalp Mahallesi’nde kentsel dönüşüm tanıtım toplantısı düzenledi.

Kocasinan Belediyesi Ziyagökalp Mahallesi’nde kentsel dönüşüm tanıtım toplantısı düzenledi. Kocasinan Belediyesi'nde yer alan habere göre, programda konuşan Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, Kocasinan Belediyesi olarak kentsel dönüşüm çalışmalarının hızlı bir şekilde devam ettiğini dile getirerek, dönüşüm çalışmalarının Kocasinan’ı daha da güzelleştireceğini belirtti.

Ziyagökalp Mahallesi’nde gerçekleştirilen programa; Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar’ın yanı sıra Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, AK Parti Kocasinan İlçe Başkanı Muammer Kılıç, Kocasinan Belediyesi Meclis Üyeleri, basın mensupları ve bölge sakinleri katılım gösterdi.

Tanıtım toplantısında açıklamalar yapan Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında master planı hazırladıklarını belirterek, “Dönüşümün en başında; yol ve ulaşım geliyor. Kentsel dönüşüm çalışmaları çerçevesinde ilk olarak bizler yolları yaptık ve mahalleler de değişim yaşandı. Bunlardan biri olan Ziyagökalp Mahallesi’nde de yeni yol ile birlikte bu bölgenin çehresi değişti. Özellikle hemşehrilerime buradan müjdeli haberi vereyim. Büyükşehir Belediyesi olarak bölge hastanesine ulaşım için birden fazla hat tespit ettik. Buradaki yolla bölge hastanesine hizmet vereceğiz. Özellikle binaların bitmesiyle elektronik otobüsler bu yolda hizmet verecek” dedi.

Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar ise Kocasinan Belediyesi sınırları içerisinde 9 farklı noktada kentsel dönüşüm çalışmalarının sürdüğünü söyleyerek, “Mahallelerimizin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde dönüşüm gerçekleştiriyoruz. Kocasinan sınırları içerisinde yenilenmesi gereken mahallerimizi, kentsel dönüşüm çalışmalarıyla yeniliyoruz. Dönüşümle yapılması gereken sosyal tesisler, yeşil alanlar ve okul gibi sosyal yaşam alanlarını eşzamanlı olarak yapacağız. Özellikle geleceğimizin teminatı yavrularımızın, daha mutlu ve daha huzurlu bir şekilde yaşaması için daha modern ve daha konforlu konutlar inşa ediyoruz” diye konuştu.

Kentsel dönüşümün, vatandaşa hizmet olarak hızlı bir şekilde sunulabilmesi için 3 farklı yöntemden geçtiğini belirten Başkan Çolakbayrakdar, “Dönüşüm; Belediye, mülkiyet sahibi ve yatırımcı olmak üzere 3 farklı grubu oluşturuyor. Biz belediye olarak planlamasını ve her türlü bürokrasi işlerini tamamlıyoruz. Mülkiyet sahipleri, gerek belediyemizin imar şirketiyle gerekse müteahhitlerle anlaşırlarsa hızlı bir şekilde yeni evlerine kavuşurlar. Kentsel dönüşüm çalışmalarında mülkiyet sahipleri modern evlerine kavuşurken, müteahhitler de yatırım yaparak kazanım sağlıyorlar ve belediye ise şehre hizmet verebileceği iyi bir çevreye sahip oluyor. İnşallah daha güzel Kocasinan’ı hep birlikte inşa edeceğiz. Bu kapsamda 3 yıldır sürdürdüğümüz kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında bine yakın imarsız yapıları rıza esaslı yıkımlarını gerçekleştirdik ” dedi.

Ziyagökalp Mahallesi’nde 300 bin metrekare alan içerisinde bir kentsel dönüşüm olduğunuda dile getiren Başkan Çolakbayrakdar, “Proje tamamlandığında mahallemiz 80 bin metrekareyi kapsayan bir yeşil alan kazanacak. Proje alanının yüzde 30’ü yeşil alana ayrılmıştır. Buradaki 300 bin metrekarenin 240 bin metrekaresi tamamen kamusal alanda yer almaktadır. Yani buranın yüzde 80’i kamuya ait, yüzde 20’si ise konut ve ticaret alanıdır. Ayrıca burada 2 sosyal tesis, 2 okul ve 1 ticaret alanı olacak. Yapmış olduğumuz yeni planlamalarda konut altına ticaret yerine, ticaret bölgeleri yapıyoruz. Bölge içerisinde 355 imarsız yapı vardı. Birçoğu yıkıldı ve diğerleri de yıkım aşamasına geldi. İnşallah devam eden konutların seneye anahtar teslimlerini yaparız. Bütün hedefimiz vatandaşlarımızın daha huzurlu ve daha mutlu olmalarını sağlamaktır. Yapılan çalışmalar şehrimize ve ilçemize hayırlı olsun ” dedi.