Kayseri Lisesi restorasyonunda sona gelindi!

Kayseri Lisesi restorasyonunda sona gelindi!

Cumhurbaşkanları Turgut Özal ve Abdullah Gül’ün de mezunları arasında bulunduğu, 118 yıllık geçmişe sahip Kayseri Lisesi restorasyonunda sona gelindi. Tarihi bina Milli Mücadele Müzesi olarak düzenleniyor.


Milli Mücadele Müzesi olarak tefriş edilecek Kayseri Lisesi restorasyonunda çalışmalar devam ediyor. Tarihi binada geçmişin izleriyle günümüz teknolojisi birlikte yansıtılacak.


Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, bu müzeyle günümüz insanına milli mücadele ruhunu yansıtmayı hedeflediklerini kaydederek, "Büyükşehir Belediyesi olarak yaptığımız Kültür Yolu projesinin en önemli duraklarından birisi de Kayseri Lisesi. Yüzyılı aşkın bir süre şehrin eğitim alanındaki en önemli kurumlarından birisi olan bu tarihi taş binayı Milli Mücadele Müzesi olarak düzenliyoruz. Binanın zemin katında tarihimizde önemli bir konuma sahip milli mücadele yıllarını canlandıracağız. Özellikle Sakarya Savaşı'na katılıp da şehit olan öğrencileri ön plana çıkarıyoruz. Çok farklı sunum teknikleriyle hem görsel olarak hem dijital ortamda vatandaşlarımıza burayı gezdireceğiz. Ayrıca Kayseri Lisesi'nde okuyan ve mezun olan devlet adamlarımız, cumhurbaşkanlarımız ve ünlülerimiz var. Bunların canlandırılacağı bir sınıfımız olacak. Üst katta da geçici sergilerin açılabileceği bir salon yer alacak. Yanımızdaki Kiçikapı Meydanı ve karşıdaki eski kiliseyle birlikte burası, Kültür Yolu'nun da önemli bir noktası olacak. Ayrıca lisenin arkasındaki Kayseri Mahallesi ile de bir bütünlük oluşturacak" dedi.


Proje kapsamında bir alışveriş mekanı ile kafeterya da yapılacağını sözlerine ekleyen Başkan Çelik, "Müzeyi gezmeye gelenlerin almak isteyecekleri hediyelik eşyaların satıldığı bir reyon ile çay-kahve içip dinlenebilecekleri bir de kafeterya yapıyoruz. Burası aynı zamanda halka açık da bir mekan olacak ve bölgeyi canlandıracak. Şehrimizin kültür-sanat hayatına çok büyük renk katacak bu tarihi müzeyi sonbaharda hizmete açmayı planlıyoruz inşallah" diye konuştu.


TOKİ Haber