04 / 02 / 2023

Kayserili işadamları 'Buyaka'ya geçmek için güçbirliği yaptı

Kayserili işadamları 'Buyaka'ya geçmek için güçbirliği yaptı

Artell ve Koytür şirketleri, Ümraniye'deki Ikea'nın yanında yeni bir projeye imza atmak için ortak şirket kurdu. Üç rezidans, bir ofis bloğundan oluşacak Buyaka adlı projede bir de alışveriş merkezi yer alacak.

Artell & Koytür İnşaat, Ümraniye Tepeüstü'nde, Ikea mağazasıyla Kiptaş'ın Yeşil Vadi projesi arasında yer alan 42 bin 687 metrekare arsa üzerinde 23'er katlı üç rezidans ve 22 katlı bir ofis binası inşa edecek. Buyaka adı verilen projede ofis binasıyla rezidanslar arasında kalan bölüme de 106 bin metrekarelik bir alışveriş merkezi yapılacak. Alışveriş merkezinde 150 mağaza olacak. Projede ayrıca 13 bin 500 metrekarelik kapalı spor merkezi yer alacak.


Kayserili işadamları Ahmet Özderici, Ali Özderici ve Ali Rıza Özderici yönetimindeki Artell İnşaat, Kemerburgaz'da Kemerhill ve Artell Forum adlı konut projelerini inşa ederek sahiplerine teslim etmişti. Yine Kayserili, Koyuncu ve Türkmenoğlu ailelerinin sahibi olduğu Koytür İnşaat, Kemerburgaz'da yapımını sürdürdüğü Kemer Corner adlı konut projesini 2007 sonunda sahiplerine teslim etmeyi planlıyor. Artell ve Koytür yetkilileri, geçmiş yıllara dayanan iş ortaklığını inşaat sektörüne de yansıtmak ve büyük inşaat projelerine imza atmak için bir araya geldiklerini belirtiyor.


 


Ortaklığın ilk projesi


Artell ve Koytür ortaklığının ilk projesi olan Buyaka, 23'er katlı üç rezidans bloğunun yanı sıra 22 katlı bir ofis binasından oluşacak. Metro AG tarafından inşa edilen Meydan alışveriş merkeziyle Ikea'nın bitişiğinde, Kiptaş'ın inşa ettiği Yeşil Vadi projesinin de karşısında yer alan Buyaka'da, ofis binası ile rezidans blokları arasına bir de alışveriş merkezi yapılacak. Buyaka'daki rezidans bloklarında toplam 450 daire olacak. Rezidanslarda 91, 100 ve 105 metrekarelik 1+1, 144 metrekarelik 2+1, 185 metrekarelik 3+1 ve 282 metrekarelik 4+1 tipinde daireler yer alacak.


 


Dört mevsim kayak yapılacak


Buyaka projesinde Anadolu yakasının en büyük kapalı spor kompleksi olacağı belirtilen bir spor salonu da yer alacak. Toplam 13 bin 500 metrekarelik spor tesislerinde, fitness & cardio, basketbol, squash, racqetball ve plaj voleybolu sahaları, havuz, ski-snowboard, spa ve çocuklar için spor alanlarının yanı sıra cafe ve dinlenme yerleri de olacak.


Spor salonunu işletecek olan Mac-Mars Athletic Club, Kanyon'da kurduğu kayak tesisinin bir benzerini de Buyaka'ya kuracak. Ski-snowboard rampası sayesinde yaz-kış kayak yapılabilecek.


 


Aydınlık daireler


Uras+Dilekci Architect tarafından tasarlanan projede dairelerin güneş ışığından azami faydalanması için cephe boyunca cam giydirme uygulanacak. Projenin mimarları Emir Uras ve Durmuş Dilekçi, bu sayede dairelerin panoramik manzaraya sahip olacağını kaydetti. Mimarlar yüksek yapıların genellikle, katların tekrarından oluşan tekdüze bir etki bıraktığını belirterek bina cephesinde uyguladıkları efektle konut bloklarında birden fazla küçük yapıya aitmiş algısı yarattıklarını açıkladı.


Statik projesi YBT Yapısal Tasarım Hizmetleri tarafından hazırlanan Buyaka'yı Tepe İnşaat inşa ediyor.


(Mililyet)
Geri Dön