Kazakistan konut piyasası nereye koşuyor?

Kazakistan konut piyasası nereye koşuyor?

Bu haber, son yıllarda geliştirdiği projelerle neredeyse Dubai'ye rakip olmaya hazırlanan Kazakistan konut piyayası ile ilgilenenler için!


Kazakistan'da özel konut alanı 257,2 milyon metre kareye ulaştı.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Galım Orazbakov, Parlamento'da bugün ele alınan "konut yasasında yenilikler ve değişikler" öngören tasarının görüşülmesi sırasında yaptığı açıklamada, 2007 yılında toplam konut alanının 2006 yılına göre 4,5 milyon metre kare artarak 257,2 milyon metre kareye yükseldiğini söyledi.

Orazbakov, bu konutlar arasında 2006 yılında 3,6 milyon metre kare olan yıkımı gerekli, kullanılamaz kararı çıkmış konut alanının, bu yıl 900 bin metre karesi yıkılarak, 2,7 milyon metre kareye düştüğünü kaydetti.

Söz konusu konutların yıkımında temel olarak özel yatırım yönteminin uygulandığını belirten Orazbakov, yıkım kararı çıkmış bütün konutların kullanımdan çıkarılarak yıkılması için 45 milyar tenge ( 375 milyon dolar) civarında para gerektirdiğini bildirdi.

Orazbakov, bu paranın sadece yıkım ve hafriyat işleri ve yıkım sonrası alanlarda yeni konutlar inşası için yatırımcılara yer bölünmesi işlemlerine yeterli olabildiği kaydetti.

Ancak, bu konutlarda ikamet eden vatandaşların başka konutlara göçürülmesi konusunun tam çözümlenememesi yüzünden bazı sorunlar yaşandığına dikkati çeken Bakan Orazbakov, yıkımı gerekli eski konutlarda yaşayan vatandaşlara konut temin için yaklaşık 1,3 milyon metre kare yeni konut inşası ve bunun için de 74 milyar tengeye (yaklaşık 615 milyon dolar) ihtiyaç olduğunu kaydetti.

Bakan Orazbakov, ülke genelinde bütün yaşama konutlarının özelleştirildiğini de bildirdi.

Eski Sovyetler Birliği döneminde vatandaşların ikamet ettiği konutlar devlete aitti. Sovyet sisteminin dağılımıyla, Birlik cumhuriyetleri bağımsızlıklarını aldıktan sonra, vatandaşların ikamet ettiği konutlar satış ya da hibe yoluyla özelleştirilmeye başlanmıştı.