10 / 08 / 2022

Keçiören Yükseltepe'deki Mehmet Doğan Kütüphanesi açıldı!

Keçiören Yükseltepe'deki Mehmet Doğan Kütüphanesi açıldı!

Keçiören Yükseltepe'ye Mehmet Doğan Kütüphanesi yapıldı. Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.Keçiören Yükseltepe'ye Mehmet Doğan Kütüphanesi yapıldı. Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, "Şehrimize büyük, muhkem bir kütüphane açmayı düşünüyoruz. gerek ilçemizden gerekse Ankara'dan gelen çocuklarımızın ve gençlerimizin yararlanacağı bir kütüphane olacak. Rabbimin ilk emri, 'Oku, Allah'ın adıyla oku'dur. Dolayısıyla kalkınmanın yolu eğitimden geçiyor. Eğitimine önem vermeyen toplumların yücelmesi, yükselmesi mümkün değildir." diye konuştu.

Keçiören Yükseltepe deki Mehmet Doğan Kütüphanesi açıldı!

Keçiören Belediyesi'nden yapılan açıklamada konuşmalarına yer verilen Altınok, ilk göreve geldikleri 1994'ten itibaren kütüphane konusunda çalışmalara başladıklarını ve 1995'tea Fatih Kütüphanesini hizmete soktuklarını belirterek şunları kaydetti:

"Çocuklarımıza imkan vermemiz lazım. Geleceğimiz, çocuklarımıza verdiğimiz imkânlarla şekillenecek. Geleceğimizi çocuklarımız yönetecek. Kütüphane hizmeti önemli bir hizmettir. 1995 yılında da Fatih Kütüphanemizi açmıştık. O zaman belediyelerde kütüphane falan yoktu. Kütüphaneler ve Yayımlar Genel müdürümüze de teşekkür ediyoruz. Burada hem yetişkin hem de çocuk kütüphanesini açıyoruz. Burası memur anlayışıyla yönetilmeyecek, gerekirse gece 12'ye kadar açık olacak. Milli şuurla yetişmeyen neslin vay haline. Bizi biz yapan değerlerimizi unuttuğumuz zaman yok olmaya mahkum oluruz.Eğitimi, kültürü, bilimi çocuklarımıza vermeliyiz. Atatürk'ün gösterdiği muasır medeniyetler seviyesini yakalamak için çok çalışmalıyız, onun için de çok okumalıyız. Atatürk, 'Türk milletinin en büyük düşmanı cehalettir' diyor. 'İlim Çin'de de olsa gidin alın' denmiştir. Hz. Ali, 'Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum' diyor. Bu nedenle biz de şehrimizde kütüphanelerimizin sayısını çoğaltacağız.Çocuklarımızın mutlu ve huzurlu bir yuvada çalışması için tüm imkanlarımızı seferber edeceğiz."

"Mehmet abi iz bırakan bir alperendi"

Kütüphaneye ismi verilen Mehmet Doğan ile ilgili de konuşan Altınok, "Kütüphaneye ismini verdiğimiz Mehmet abimiz ülkemize, devletimize milletimize, büyük hizmetleri olan bir insandır. Mehmet abi, kendi kütüphanesinde birçok eser olduğunu, bunları bağışlamak istediğini, gelecek neslin okuması gerektiğini söyledi. Çocuklarımızın geleceğini, tarihini öğrenmesi için bir adım atmak gerektiğini söyledi.

Keçiören Yükseltepe deki Mehmet Doğan Kütüphanesi açıldı!

Ben de o zaman bir kütüphane açalım, buraya da senin ismini verelim dedim. Mehmet abi yok, ismimi vermene gerek yok dedi, çünkü kendini aşmış bir insan. Bir şekilde kendisini ikna ederek Mehmet Doğan ismini bu güzel kütüphanemize verdik. Mehmet abi iz bırakan bir Alperen'dir. Alperen çizgisini de hiç bozmadı. Makam, mevki olunca bozuluyor insanlar. Onun hamuru, mayası sağlam olunca hiçbir zaman kendini bozmadı. Vermiş olduğu desteklerden dolayı kendisine çok teşekkür ediyorum." diye konuştu.

Kütüphane açılışına Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, AK Parti Keçiören İlçe Başkanı Zafer Çoktan, Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Ali Odabaş, Kütüphaneler Daire Başkanı Ahmet Aldemir, kütüphaneye ismi verilen Mehmet Doğan'ın çocukları Serdar Doğan ve Selçukkan Doğan, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar katılım gösterdi. 

-7 bin 500 kitap bulunuyor

Yükseltepe Mehmet Doğan Kütüphanesinde çocuklar ve yetişkinler için iki ayrı bölüm yer alıyor. Yetişkinler için oluşturulan bölümde 6 bin kitap ve 104 kişinin aynı anda çalışabileceği masalar bulunuyor. Çocuklar için oluşturulan bölümde ise 1500 kitap ile 28 çocuğun aynı anda buradan yararlanabileceği masalar mevcut. Kütüphanede toplamda 7 bin 500 kitap, 144 de çalışma alanı bulunuyor.

Bursa İncirli Kültür Merkezi ve Kütüphanesi hizmete açıldı!