Kentsel dönüşüm çalışmaları hızlanacak!

Kentsel dönüşüm çalışmaları hızlanacak! Kentsel dönüşüm çalışmaları hızlanacak!

İstanbul Kartal’da çöken binanın ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın başlattığı kentsel dönüşüm süreci hız kazanacak.


81 ilin valiliğine gönderilen genelgeyle, il ve ilçe belediyelerinin bölgelerindeki riskli binaları tespit edip 3 ay içerisinde bakanlığa bildirmeleri istenmişti.

ALAN BAZLI DÖNÜŞÜM


Yeni Şafak gazetesinde yer alan habere göre, bu kapsamda mazbatalarını alan belediye başkanlarının da ilk gündem maddesi bu konu olacak. AK Partili belediye başkanlarının ajandalarında da dönüşüm ilk sırada.

Kentsel dönüşüm, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı seçim manifestosunda da yer aldı. Göreve gelen belediye başkanları, 11 maddelik manifestonun harfiyen uygulanması için çaba harcayacak. Dönüşüm projeleri, şehirleri hem deprem riski, hem de çarpık yapılaşmadan kurtarmaya dönük olarak geliştirilecek. Geçmişteki tecrübeler doğrultusunda bina bazlı kentsel dönüşümden ziyade alan bazlı dönüşüm teşvik edilecek.

YATAY MİMARİ UYGULANACAK


Şehirlerde vatandaşların daha güvenli bir çevrede yaşamaları için projeler yapılacak. Bu kapsamda her kentte pilot uygulamalar başlatılacak ve dikey mimari yerine yatay mimari uygulanacak. Dönüşüm alanları ile yeni imara açılan bölgelerde de yatay mimari tercih edilecek. Kentsel dönüşüm alanlarında insanların günlük hayatını kolaylaştıracak tüm akıllı şehir uygulamaları da desteklenecek.

Kentsel dönüşüm anlaşmazlıkları için emsal karar verildi!

Bankalardan kentsel dönüşüme kredi desteği!