Kentsel dönüşümde akıl almaz santim oyunu!

Kentsel dönüşümde akıl almaz santim oyunu!Riskli yapılarını yenilemek isteyen 56 daireli site sakinleri kentsel dönüşüm için bir müteahhit ile anlaşma sağladı. Müteahhitle anlaşmayan başka müteahhit Mustafa E. akıl almaz bir yola başvurdu. 


Ülke genelindeki milyonlarca konutun  dönüşmesi gerekiyor. Hürriyet'te yer alan habere göre; Maltepe’deki 56 daireli Ortakçı Sitesi. İdealtepe’de 1994 senesinde yapılan  site, sahile 300-400 metre uzaklıkta yer alıyor. Site, bölgenin en gözde konumlarından birinde. 4 dönüm üzerinde yer alan sitenin arsası 90 milyon TL civarında Yeni inşa edilecek dairelere, büyüklüğüne göre, 1.6 milyon ile 4 milyon lira arasında değer veriliyor. Sitenin sakinleri, aldıkları riskli bina raporu sonrası 6 sene önce kentsel dönüşüm için adım attı. 

Site yıkıldı

Sitenin yıkılıp binaların yenilenmesi konusunda anlaşan hak sahipleri, birkaç müteahhitle görüşmelerinin ardından kararlarını verdi. 4 şirketin yüklenici olarak yer aldığı bir konsorsiyumla anlaşmalar imzalandı. Müteahhit firma, üç bloklu sitenin yıkımını Mayıs 2017’de bitirdi. Müteahhit firma, ev sahiplerine 6 aylık kiralarının ödemesini yaptı. Site sakinlerinden üçü dışında herkes müteahhitle anlaşma yaptı. Sözleşmeyi imzalamayan üç kişiden biri, birçok bina da inşa eden müteahhit Mustafa E.'di. İddiaya göre, Mustafa E., kendisi yerine başka bir müteahhit ile anlaşılmasını hoş karşılamadı. Kentsel dönüşüm yasası gereği, sözleşmeye imza atmayan kat maliklerinin payı ihale ile satılıyor.

Fayanstan da küçük 

İhale ile ilgili süreç başladı. Üç kat malikine resmi bildirim yapıldı. Tapu kayıtlarını gören site sakinleri  öğrendikleriyle şok oldu. Kayıtlar, Mustafa E.’nin, oturduğu dairedeki hissenin binde 1’lik kısmını Meral D. isimli bir kişiye sattığını gösterdi. Bu oran, 18 santimetrekareye denk düşüyor. Evin içindeki bir fayanstan bile daha küçük bir alan... Site sakinleri, satışın nedenini sordukları E.’den “Kanuni hakkımı kullandım” yanıtı aldı.

Kentsel dönüşümde akıl almaz santim oyunu!

2.5 yıl sonra ulaşıldı 

Avusturya vatandaşı olan Meral D., yeni kat maliki olarak kayıtlarda yer alıyordu. Yasa gereği, 1 santimetrekare yeri de olsa D.’ye de bildirim yapılması gerekiyor. Ancak D.’ye ulaşmak oldukça zor oldu. Büyükelçilik ve konsolosluk görevlilerinden bile destek alındı. Çünkü D.’nin Avusturya’daki adresini kimse bilmiyordu. Neyse ki, 2.5 yıl sonrasında D’ye bildirim yapıldı. Böylece, ihale süreci devam etti.

"Bu şartlarda olmaz"

Site sakinleri, 2.5 sene süren tebligat krizinin bittiğini  düşünürken bu kez yeni bir sorun yaşandı İddiaya göre, yüklenici 4 firma adına süreci yöneten Mollaoğlu İnşaat’ın sahibi Menderes Mollaibrahimoğlu “Ekonomide olumsuz gelişmeler yaşandı. Maliyetler arttı. Ek sözleşme yapmamız gerekir. Mevcut sözleşme ile burayı yapamam” dedi. Bu kez site sakinleri kendi aralarında anlaşmazlık yaşadı. Maliklerden bir kısmı yeni anlaşmayı imzaladı, bir kısmı ise imzalamadı. Bu süreçte müteahhit dönüşüm için gerekli olan üçte iki çoğunluğa ulaşamadı, süreç çıkmaza girdi.

"Sağlığımız gitti" 

Hak sahiplerinden Nizamettin Demirci (73) “Sağlığımızdan da olduk. 65 yaş üstü komşularımız bile, yeni evlerini göreceklerine inanmıyor. Hepimiz dağıldık. Bazı site sakinlerinin maddi durumu iyice kötüleşti. Ekonomik gerekçeleri öne süren müteahhit el altında, insanların dairelerini satın almaya başlamış” dedi

Kentsel dönüşümde akıl almaz santim oyunu!

"Gecikmenin nedeni biz değiliz"

Müteahhit Menderes Mollaibrahimoğlu ise “Gecikme bizden kaynaklı değil. 2.5 sene tebligat ile uğraştık. Daha sonra imar değişti. Yeni imar planlarının onaylanmasını bekliyoruz. Zor durumda olan insanlar oluyor. İcralık olan var. Dairelerini bana satmak istiyorlar. Ne yapayım almayayım mı. Mali durumumda bir sıkıntı yok. Bu inşaatı yapacağım” şeklinde konuştu.

İstanbul'da kentsel dönüşüm çalışmaları tam gaz!