Kentsel dönüşümde faiz desteği genişliyor!

Kentsel dönüşümde faiz desteği genişliyor! Kentsel dönüşümde faiz desteği genişliyor!

Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Gürgen, yeni KHK ile kentsel dönüşümde faiz desteğinin kapsamının genişletileceğini söyledi..Hükümet, kentsel dönüşümdeki faiz desteğinin kapsamını genişletmeye hazırlanıyor. İlerleyen günlerde çıkarılacak Kanun Hükmünde Kararname'de (KHK) yer alacak düzenleme ile bireysel kredilerin yanı sıra belediyelerin kullandıkları kredilere ve kurumsal kredilere de destek verilecek.

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Vedad Gürgen, bu kapsamda "Bölgelere göre farklı katsayıda faiz desteği sağlayacağız. Acil olan ama nakit dönüşümü olamayacak yerlere faizsiz destek vermemiz lazım ki dönüşüm sağlansın" dedi.

 

 

BELEDİYELERE FAİZSİZ KREDİ


Sabah Gazetesi'nde yer alan habere göre, Gürgen, "Belediyelere faizsiz kredi vereceğiz. Belediye proje yürütürken ihtiyacı olan parayı ister bakanlıktan ister İller Bankası'ndan borçlanacak. Bunun faizine biz destek vereceğiz" dedi. 

 

Faiz desteği hakkında yeni bir düzenlemeye gidileceğini belirten Gürgen sadece hak sahiplerine değil müteahhitlere de faiz desteği vereceklerini açıkladı.

 

BÖLGEYE GÖRE DEĞİŞECEK


Gürgen, bireysel kredilerde faizin yüzde 11-12'lerde, kurumsal kredilerde ise İller Bankası'ndan alınan kredi faizlerinin yaklaşık yüzde 8-9'larda olduğunu ifade ederek "Dönüşümde bazı handikaplarımız var. Mesela arsanın çok kıymetli olduğu yerleri herkes talep ediyor. Ama bir de arsa ya da gayrimenkulün para etmediği yerler var. İşte buralara özel faiz desteği verilecek." diye konuştu.

 

3'TE 2 İLE ANLAŞMA SAĞLANACAK


KHK ile kapsamında yer alab bir diğer düzenlemenin Belediye Kanunu ve 6306 sayılı Kanun ile yapılan dönüşümler hakkında olduğunu ifade eden Gürgen, "İkisinin de kendine göre koşulları var. Bu kanunda riskli alan içinde olursa 3'te 2 ile anlaşma sağlanıyor. Belediye kanununa göre olursa orada bu avantaj yok. Şimdi ikisinin entegrasyonu yapılarak dönüşüm alanlarının önleri açılacak. Artık entegrasyonda tek bir yöntem olacak" dedi.

 

KENTSEL DÖNÜŞÜME YURTDIŞINDAN KAYNAK

 

Bir diğer düzenlemenin İller Bankası'nın finansmanı hakkında yapılacağını belirten Vedad Gürgen, şu şekilde devam etti: "İller Bankası'nı idare tanımına koymuyoruz ama idare gibi iş yapabilme kabiliyeti getiriyoruz. Bir taraftan da İller Bankası'nın kaynaklarını dönüşüme aktarıyoruz. İstanbul'da proje yürütülen birim İSMEP var. Onun bakanlığa entegrasyonunu düşünüyoruz. Dünya Bankası, İslam Kalkınma Bankası gibi dıştan kaynak alma kabiliyetinde ne varsa kentsel dönüşüme kaynak olarak yönlendirmeye çalışacağız."