Kentsel dönüşümde kira yardımı mı, kredi desteği mi?

Kentsel dönüşümde kira yardımı mı, kredi desteği mi? Kentsel dönüşümde kira yardımı mı, kredi desteği mi?

Kentsel dönüşüm kapsamında riskli olarak tespit edilen ve yıkılan gayrimenkullerin hak sahipleri, başvurmaları halinde devletin sağladığı finansal desteklerden yararlanabiliyor..

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!

Riskli olarak tespit edilen evi kentsel dönüşüme giren hak sahiplerine Devlet bazı finansal destekler veriyor. Bu destekler kira yardımı ve faiz desteği olarak sıralanıyor. Ancak her iki yardıma da aynı anda müracaat edilemiyor. 

 

Kanun kapsamında kredi kullanacak gerçek veya tüzel kişilerin bankalardan kullanacağı kredilere; Hazine Müsteşarlığının bağlı bulunduğu Bakanın teklifi üzerine Bakanlar Kurulunca belirlenen oranlarda Dönüşüm Projeleri Özel Hesabından karşılanmak üzere faiz desteği verilebiliyor.

 

Bu desteğe değil de kira yardımına müracaat eden riskli yapı hak sahipleri de belli bir süreliğine yine Bakanlık tarafından şehre göre belirlenen tutarlarda kira bedeli alabiliyor. 

 

Peki, kentsel dönüşümde kira yardımı mı, kredi desteği mi? Kentsel dönüşüm kira yardımı 2018 ne kadar? Kentsek dönüşüm kredi desteği 2018 ne kadar?

 

Kentsel dönüşüm faiz desteği 2018


Kentsel dönüşüm faiz desteği kapsamında kentsel dönüşümde güçlendirme kredisi, konut yapım kredisi, konut edinme kredisi, işyeri yapım kredisi ve işyeri edinme kredisi kullanan vatandaşlara faiz desteği sağlanıyor.

 

Kentsel Dönüşüm Kanunu kapsamında gerçek ve tüzel kişilere kullandırılan kredilerde, faiz desteği sağlanacak kredi anapara tutarının üst limiti 2016 yılında 100 bin liradan 125 bin liraya çıkartılmıştı. 

 

Daha önce bir hak sahibi adına faiz desteği sağlanacak toplam kredi tutarı en fazla 500 bin lira iken, bu tutar 625 bin lira olarak yeniden belirlenmişti.

 

 

Kredi Türü Faiz Desteği Oranı Azami Ödemesiz Yıl Azami Vade

Kredi Ana Para Üst Limit

Güçlendirme Kredisi 400 baz puan           2        10      50.000TL
Konut Yapım Kredisi 400 baz puan           2        10      125.000TL
Konut Edinme Kredisi 400 baz puan           1        10      125.000TL
İşyeri Yapım Kredisi 300 baz puan           2         7      125.000TL
İşyeri Edinme Kredisi 300 baz puan           1         7      125.000TL

 

 

Kentsel dönüşüm kredisi veren bankalar

 

6306 sayılı "Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun" kapsamında hak sahiplerince bankalardan kullanılacak kredilerde sağlanacak faiz desteğine ilişkin Bakanlık ile protokol imzalayan Bankalar şu şekilde sıralanıyor: 

 

1- Akbank T.A.Ş.

2- Albaraka Türk Katılım Bankası A.Ş.

3-Alternatif Bank A.Ş.

4-Denizbank A.Ş.

5-QNB Finansbank A.Ş.

6-Türkiye Garanti Bankası A.Ş.

7-Türkiye Halk Bankası A.Ş.

8-ING Bank A.Ş.

9-Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş.

10-Türk Ekonomi Bankası A.Ş.

11-Türkiye Finans Katılım Bankası A.Ş.

12-Türkiye İş Bankası A.Ş.

13-Şekerbank T.A.Ş.

14-Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O

15-Yapı Ve Kredi Bankası A.Ş.

16-T.C. Ziraat Bankası A.Ş.

 

Kentsel dönüşüm kira yardımı 2018


Anlaşma ile tahliye edilen uygulama alanındaki yapılar ile uygulama alanı dışındaki riskli yapıların maliklerine tahliye tarihinden itibaren konut ve işyerlerinin teslim tarihine veya ilgili kurumca belirlenecek tarihe kadar, mümkün olması hâlinde geçici konut veya işyeri tahsisi, mümkün olmaması hâlinde ise, Bakanlıkça kararlaştırılacak aylık kira yardımı yapılabiliyor. 

 

Bu yardımda ikamet şartı aranıyor. Ancak ikamet edilirken riskli olarak belirlenen gayrimenkuller için kira yardımı alınabiliyor. Kentsel dönüşüm kira yardımı süresi ise, en fazla 18 ay olarak veriliyor. 

 

Ödenecek aylık kira bedeli, her yıl Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayımlanan Tüketici Fiyatları Endeksi oranında güncelleniyor.

 

Açıklanan 2018 kentsel dönüşüm kira yardımına göre, geçtiğimiz yıl İstanbul,  İzmir  ve  Ankara  için 860 TL olan kentsel dönüşüm kira yardım bedeli 960 TL'ye çıktı. Kiracıya bir defaya mahsus olarak ödenen bedel ise 1.720 TL'den 1.190 TL'ye yükseldi.


 
Yine İstanbul, İzmir ve Ankara'da sınırlı ayni hak sahibine ödenecek bedel ise 4 bin 300 TL iken 4 bin 800 TL oldu. 

 

Kentsel dönüşümde kira yardımı mı, kredi desteği mi?

 

Hak sahiplerinin evini kendilerinin inşa etmek istemeleri halinde çekecekleri kredi için faiz desteğine müracaat edebiliyor. Müteahitle anlaşma sağlayan ve faiz desteği kullanmayacak olan kimseler ise kentsel dönüşümde kira yardımına müracaat edebiliyor.


Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com

 

pus