06 / 07 / 2022

Kentsel dönüşümde kira yardımı ne kadar?

Kentsel dönüşümde kira yardımı ne kadar?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından kentsel dönüşüm kapsamında evi yıkılan vatandaşlara kira yardımları veriliyor. Bakanlık illere göre değişen ücretlerde kira yardımı yapıyor. Riskli yapılar vatandaşlar için hayati risk taşıyor. Akşam Gazetesi'nde yer alan habere göre; riskli alanların ve yapıların kentsel dönüşüm uygulaması kapsamında sağlıklı hale getirilmesi için hayata geçirilen kira yardımı kanunu kapsamında, riskli yapılarda oturanlara 18 ay boyunca kira yardımı veriliyor. Vatandaşlar kentsel dönüşüm kapsamında alacakları kira yardımını yakından takip ediyor. 

En düşük 595, en yüksek 960 lira

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca vatandaşlara illere göre en düşük 595, en yüksek 960 lira kira yardımı veriliyor. Riskli yapılardaki hak sahiplerine yapılan kira yardımları, Tüketici Fiyatları Endeksi’ndeki (TÜFE) yıllık değişim oranına göre belirleniyor. 

36 aya kadar yardım

Kanuna göre, riskli yapılarda oturanlar kişlere 18 ay boyunca kira yardımı veriliyor. Ancak, bakanlık tarafından ilan edilen riskli ve rezerv yapı alanlarında dönüşüm yapılıyorsa, bu süre 36 aya kadar uzatılabiliyor.

Hasar ve risk tespiti maliyeti

200 metrekarelik bina için 906 lira ücret alınıyor. Tespit ücreti malikler tarafından karşılanıyor. 100 metrekare için bakanlık 600 lira tespit kredisi veriyor. Kredinin geri ödemesi ise 24 ay.

Başvurular nereye yapılıyor?

Kira yardımı için tahliyeden itibaren en geç bir yıl içerisinde başvuruda bulunulması gerekiyor. İstanbul,  İzmir  ve Bursa’da Altyapı ve Kentsel Dönüşüm müdürlüklerine diğer illerde Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri’ne gerekli belgeleriyle dilekçe veriliyor. Ev sahipleri ve kiracılar için farklı belgeler isteniyor. 

İl il kira yardımı

595 lira: Artvin, Bilecik, Bingöl, Bolu, Burdur, Çankırı, Erzincan, Gümüşhane, Hakkari, Kırşehir, Nevşehir, Sinop, Tunceli, Bayburt, Karaman, Kırıkkale, Bartın, Ardahan, Iğdır, Yalova, Karabük, Kilis. 
 
675 lira: Amasya, Bitlis, Edirne, Giresun, Isparta, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Muş, Niğde, Rize, Siirt, Uşak, Yozgat, Aksaray, Şırnak, Osmaniye, Düzce. 
 
755 lira: Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Çorum, Elazığ, Kütahya, Ordu, Sivas, Tokat, Zonguldak, Batman, Çanakkale. 
 
830 lira: Aydın, Balıkesir, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Mersin, Kayseri, Kocaeli, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Sakarya, Samsun, Tekirdağ, Trabzon, Şanlıurfa, Van. 
 
905 lira:
Adana, Antalya, Bursa, Konya.
 
960 lira: Ankara, İstanbul, İzmir. 

Kentsel dönüşüm kira yardımı için hangi belgeler gerekiyor?

Kentsel dönüşüm kira yardımı şartları nelerdir?