Kentsel dönüşümde müteahhit firmaya dikkat!

Kentsel dönüşümde müteahhit firmaya dikkat!

DİKENT Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Elbey, “Kentsel dönüşüm” olarak bilinen ‘6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüşümüne’ dair tavsiyelerde bulundu.


DİKENT Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Elbey, “Kentsel dönüşüm” olarak bilinen ‘6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüşümüne’ dair tavsiyelerde bulundu. Yıkım kararı alınan binalara devletin kira yardımı yaptığını belirten Elbey, “Müteahhit Firma seçiminde çok dikkatli, deneyimli ve güvenilir bir firma ile anlaşılması gerektiğini” ifade etti


Diyarbakır Kentsel Dönüşüm ve Şehircilik Derneği (DİKENT) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Elbey, gayrimenkul sektörünün gündeminde olan kentsel dönüşüm sürecini değerlendirdi. Halk arasında “Kentsel dönüşüm” olarak bilinen ‘6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüşümüne’ dair yasa kapsamında mevcut güvensiz binaların yıkılıp yerine güvenli bir bina yapılmasını isteyenlerin dikkat etmesi gereken noktaların bulunduğuna işaret eden Elbey, Bina sahiplerine yol gösterecek önemli tavsiyelerde bulundu.


“Devlet kira yardımı yapıyor”

Elbey, öncelikli olarak binanın yıkılıp yeni ve güvenli bir bina yapılması istendiğinde, kat sahiplerinden herhangi birinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca Lisans verilen firmalara başvuru yapmasının yeterli olacağına değinerek, “Ancak yıkılan binanın yerine yenisinin inşa edilmesi için en az kat maliklerinin 2/3’ünün onayı gerekmektedir. Bu süreçte en kısa sürede sonuç alınabilmesinin tüm maliklerin ortak kararı ile başlatılan dönüşümde mümkündür. Ancak zorunlu durumda 2/3’ün onayı ile işleme başlanması gerekir. Başvuru ve inceleme sonrası ‘Bina risklidir’ raporu alınan ve raporu kesinleşen binalar kentsel dönüşüm ile yenilenmeye hazırdır. Bu binalardaki daire ve dükkan sahiplerine Bakanlık 18 ay devam eden kira yardımı, kiracılara ise iki kira karşılığı taşınma yardımı yapmakta veya binasını yeniden inşa edeceklere 2 yılı ödemesiz 10 yıl vadeli 100 bin TL’ye kadar kredi faiz desteği vermektedir” diye konuştu.


“Yıkım sürecini tek başınıza başlatamazsınız”

“Binanızın yıkım kararının kesinleşmesi sonucunda, yıkımı bina sakinleri olarak siz yapabilirsiniz veya Müteahhit Firma ile anlaşabilirsiniz” diyen Elbey, “Binanın yıkım sürecini tek başınıza başlatabilir ancak apartman yöneticisi değilseniz tek başınıza yaptıramazsınız. Bu aşamada alanında deneyimi olan güvenilir bir Müteahhit veya taşeron firma ile çalışmanız çok önemlidir. Bundan sonra en önemli adım ise mülkiyet hakkınıza sahip çıkılmasıdır. Ancak yıkım sürecini başlatmadan önce yıkım sonrası yeniden inşa edilecek binanın imar hakkı ile ilgili doğru bilgiye sahip olmalısınız!” dedi.


İmar planını iyi uzmanlarla görüşülmeli

Elbey, binanın yıkıma giden süreci başlatılmadan önce yürürlükteki imar planının tanıdığı imar hakkının ve buna göre yeniden inşa edilecek binanın kaç katlı olacağı ve daire sayısı ile daire alanlarının kesin şekilde resmi belgelerle tespit edilmesi veya uzman güvenilir kişilerce tespit ettirilmesinin hayati önemde olduğunu belirtildiğine değinerek, “Tüm bina sakinlerinin yeni binada sahip olacakları daire alanının ve oda sayısının ancak bu şekilde doğru olarak öğrenilebilir. Kat karşılığı şeklinde Müteahhit Firma ile binanın yeniden inşa ettirilmesi durumunda daire sahiplerinin Müteahhide verilecek payın hesaplanan bu daire alanından düşüleceğini bilmeleri gerekmektedir. Aksi halde sadece afaki daire alanı ve yüzde karşılığı anlaşılan kat karşılığı işlerde Belediyede ruhsat safhasında onaylanan projelerde hiç beklenilmeyen sonuçlarla karşılaşma ihtimalinin yüksek olduğunu belirtmektedir” diye konuştu.


“Müteahit firma seçiminde dikkatli olunmalı”

Müteahhit Firma seçiminde çok dikkatli, deneyimli ve güvenilir bir firma ile anlaşılması gerektiğini ifade eden Elbey, “Ülkemizde Avrupa’nın tamamından fazla sayıda Müteahhit firma bulunuyor. Bu alanda yeterli bir düzenleme olmaması sebebiyle dileyen herkesin kolayca Müteahhit firma olarak binasını yenilemek isteyen bina sahiplerine teklif verebilmektedir. Ancak bu durumun ileride telafisi mümkün olamayacak sonuçlar doğuracağını ve evinden taşınmış olan bir çok daire sahibinin evine uzun bir süre dönemeyecek ve mağdur olacaktır. Bina sahipleri Müteahhit Firma seçimini titizlikle yapmaları gerektir. Doğru firmayı deneyimi, ekonomik gücü ve bitirdiği işleri bizzat inceleyerek ve konusunda uzman kişilerden ve hukukçudan destek alarak belirleyebilecektir. Unutulmamalı ki en iyi sözleşme bile ancak tarafların iyi niyetli ve istemesi durumunda uygulanabilir! Aksi halde yıllar sürecek mahkeme süreci sizleri beklemektedir. Seçeceğiniz doğru proje ve doğru Müteahhit ile yeni binanızda ısı, su yalıtımı vb. sorunlar ile karşı karşıya kalmazsınız, binanızın ömrünü ve değerini uzatmış konforlu bir yaşama kavuşmuş olursunuz” şeklinde konuştu.


Yenigün