Kıbrıs'ın yeni imar planı bir yıl sonra hazırlanır!

Kıbrıs'ın yeni imar planı bir yıl sonra hazırlanır!

KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Mağusa, İskele ve Yeniboğaziçi emirnamesiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Özersay, imar planı için bir yıl sonrasını işaret etti.Mağusa, İskele ve Yeniboğaziçi emirnamesiyle ilgili tartışmalar devam ediyor. Başbakan Yardımcısı Özersay, hükümetin altı ay içinde çıkarmayı hedeflediği imar planı için yıl sonrasını işaret etti. 

Star Kıbrıs Gazetesi'nde yer alan habere göre, KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Mağusa, İskele ve Yeniboğaziçi emirnamesiyle ilgili şu açıklamalarda bulundu:

“Şehircilik faaliyeti ya da şehir planlamayla ilgili alınacak kararlar asla Müteahhitler Birliği’ne devredilmedi. Böyle bir şey zaten olmaz. Bu devletin bir bakanlığına bağlı bir dairesine bağlı olan bir yetkidir. Ama Müteahhitler Birliği ve belediyeler de dahil olmak üzere bu konuyla ilgili farklı farklı kurumların dahil olacağı, görüş vereceği, katkı koyacağı, bütün paydaşların katılacağı bir mekanizma kurulması konusunda anlaşmaya varıldı. Varılan uzlaşma budur. Yani bundan sonra bu konunun nasıl olacağına Müteahhitler Birliği karar verecek diye bir mekanizma yaratılmadı. Bu olmaz zaten. Bu olursa devlet, devlette olması gereken yetkiyi başkasına devretmiş olur.

Geldiğimiz nokta nedir? Geldiğimiz nokta şudur: 

Bu bir yıllık emirname dönemi içinde bir yılın sonunda devreye girecek imar planını daha katılımcı bir şekilde hazırlamak konusunda anlaştık. Bu açıdan devletin sadece bir dairesinin alacağı, kendi yöneteceği süreçle gidilmemesi, herkesin katılabileceği bir süreçle gidilmesi konusunda uzlaştık. Yetkinin devredilmesi söz konusu değil. Ama bunun içinde önümüzdeki dönemde bazı yasa değişiklikleriyle, katılımcılığın artacağı, aynı zamanda dışarıda hizmet alımının yapılacağı, adı geçen sivil toplum örgütlerinin kendilerinin de hizmet sunacağı, fikir sunacağı, proje sunacağı bir döneme giriyoruz şimdi.''