13 / 08 / 2022

KİPTAŞ'tan İstanbul'a çılgın konut projesi duyurusu: Kiralık ve satılık ev sorununu kökten çözecek!

KİPTAŞ'tan İstanbul'a çılgın konut projesi duyurusu: Kiralık ve satılık ev sorununu kökten çözecek!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraki, vatandaşların konut ihtiyacını karşılamaya yönelik projeler gerçekleştiren KİPTAŞ, şehirdeki kiralık ve satılık konut sorununu kökten çözecek bir projeyi açıkladı. İşte 'İstanbul için en çılgın proje'nin detayları...Konut kira artışlarını yüzde 25 ile sınırlayan düzenleme resmen yasalaşarak yürürlüğe girdi.

Düzenlemeye göre; 1 Temmuz 2023'e kadar yenilenecek konut kira sözleşmelerinde artış bir önceki kiranın yüzde 25'ini geçemeyecek. 

Okulların sonbaharda yeniden açılacak olmasıyla İstanbul başta şehirlerdeki nüfus hareketlerinin daha da yoğunlaşacağı öğrencilerin de piyasada konut talebi oluşturmasıyla yetersiz arzın konut fiyatlarını iyice artıracağı öngörülüyor.

Konut krizinin en çok hissedildiği illerin başında İstanbul geliyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi şirketi KİPTAŞ Genel Müdürü Ali Kurt şehirdeki konut sorununa çare olabilecek bir öneriyi gündeme getirdi.

Gelin Ali Kurt'un önerisine geçmeen önce İstanbul ve Türkiye genelinde konut sektöründe neler oluyor ona bir bakalım.

Yılın ilk çeyreğinde konut satışları, bir önceki çeyreğe göre yaklaşık yüzde 21,6 oranında bir artışla 320 bin 63’ e ulaştı. Aylara bakıldığında Mart ayı 134 bin 170 adet konut satışı ile çeyrek verilerinin en yüksek satış rakamını yakaladı. Birinci çeyrekte ilk satışlar çeyreklik bazda yüzde 17,5 oranında artışla 94 bin 437 adet olurken ikinci el satışlar yüzde 23,5 oranında artışla 225 bin 626 adet oldu. İlk satışların toplam satışlar içerisindeki payı ise Mart ayı itibarıyla yüzde 28,6 ile en düşük seviyesine geriledi. 

KİPTAŞ tan İstanbul a çılgın konut projesi duyurusu: Kiralık ve satılık ev sorununu kökten çözecek!Sorumluluk Reddi Beyanı: Emlakkulisi.com’da yer alan haberler ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Emlakkulisi.com herhangi bir emtia veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez. Emlakkulisi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Emlakkulisi.com'da yer alan haber ve makalelerin editörleri yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, haberlerdeki emtia, şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.