Kira artış oranı Mayıs 2017!

Kira artış oranı Mayıs 2017!

Gayrimenkul kiralama sözleşmesinin senelik olarak yenilenmesi halinde kira bedeline zam yapılıyor. İşte kira artış oranı Mayıs 2017..Kira artış hesaplamalarında enflasyon oranlarından ÜFE oranları baz alınıyor. Ancak bu oranlar meskenler için zorunlu olup, işyerindeki kiracıya yapılacak zamda sözleşmede hangi oran belirtilmiş ise o oran kullanılıyor.


Kira artış oranları Mayıs 2017 belli oldu!


İşyeri kira sözleşmesinde herhangi bir oranın belirtilmemiş olması halinde, mal sahibi kiracısına istediği oranda zam yapabiliyor.


Kira artış hesaplamalarında ÜFE oranlarından ise on iki aylık ortalamalar ile hesaplama yapılıyor. BU oranları her ay TÜİK açıklıyor.


3 Nisan'da açıklanan verilere göre, Yurt içi üretici fiyat endeksi aylık %1,04 arttı. Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2017 yılı Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 1,04, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 6,38, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 16,09 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 6,89 artış gösterdi.


Buna göre Nisan ayında kira sözleşmesi yenilenen kiracıya, yüzde 6,89 oranında zam yapıldı.


Buna göre kira bedeli 1000 lira olan kiracının yeni dönemi kirası, 1068,9 lira oldu.


Kira artış oranı Mayıs 2017

Mayıs ayında kira sözleşmesi yenilenen kiracıların yeni kira bedeli ise, yine TÜİK tarafından açıklanacak oranlar ile hesaplanacak. Kira artış oranı Mayıs 2017, 3 Mayıs'ta açıklanacak.Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com