Kira artış oranı Temmuz 2013!

Kira artış oranı Temmuz 2013!Türkiye İstatistik Kurumu'nun web sitesinde 05 Ağustos 2013 tarihinde yayımladığı Üretici Fiyatları Endeksi verilerine göre Temmuz ayında on iki aylık ortalamalara göre %3,23 artış gösterdi...


Kira artış oranı Temmuz 2013!

Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE), belirli bir referans döneminde ülke ekonomisinde üretimi yapılan ürünlerin yurtiçine yönelik üretici fiyatlarını zaman içinde karşılaştırarak fiyat değişikliklerini ölçen fiyat endeksi olarak tanımlanıyor.


1 Temmuz 2012 tarihinde yürürlüğe giren uygulama kapsamında kira artış oranları da ÜFE baz alınarak hesaplanıyor. Bir diğer ifade ile kira artışı hesaplamalarında her ay açıklanan yıllık ÜFE artışı oranı kullanılıyor. Buna göre konut sahipleri kira bedelini yıllık ÜFE oranından fazla artıramıyor.


5 Ağustos 2013 tarihinde Türkiye İstatistik Kurumu'nda yayımlanan 2013 Temmyz ayı enflasyon oranlarına göre ÜFE Temmuz ayında bir önceki aya göre %0,99, bir önceki yılın Aralık ayına göre %3,48, bir önceki yılın aynı ayına göre %6,61 ve on iki aylık ortalamalara göre %3,23 artış gösterdi.


Buna göre, yenilenecek olan kira sözleşmeniz için kira artış oranınız yüzde 3,23 oranının üzerine çıkamayacak.


Kiralama işleminin döviz cinsinden gerçekleşmesi halinde, ÜFE rakamlarına ihtiyaç duyulmuyor. Döviz bazındaki kiralara 5 yıldan önce zam yapılamıyor. Buna göre kira ancak 5 yılın sonunda zamlanabiliyor. Temmuz 2013 Üretici Fiyat Endeksi oranları!

Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com