Kira gelir vergisi beyannamesi ve 1. taksiti bugün son!

Kira gelir vergisi beyannamesi ve 1. taksiti bugün son!Kira gelir vergisi için beyanname verme ve 1. taksit ödeme dönemi bugün sona eriyor. Mükellefler beyannamelerini vermezse istisnadan yararlanamıyor...


Kira gelir vergisi beyanname ve 1. taksit ödeme günü bugün sona eriyor. Henüz beyanname vermemiş ve 1. taksit ödemesini yapmamış olan kimselerden işlemini vergi dairesinde yapacakların mesai bitimine kadar, internet üzerinden yapacakların ise gün sonuna kadar vakti bulunuyor. Kira gelir vergisinde 2. taksit ödemesi ise Temmuz ayı içerisinde yapılacak.

Kira gelir vergisini geçtiğimiz sene konutunu kiraya vererek 3 bin 900 TL, işyerini kiraya vererek ise 30 bin TL'den yüksek kira geliri elde edenler bu senenin vergi mükellefi oldu.

Gayrimenkulünü 2018 yılında kiraya vererek gelir elde edenler ise 2019'da kira gelir vergisi mükellefi olacak.

İnternetten kira gelir vergi beyannamesi nasıl verilir?

Hazır Beyan Sistemine Başkanlığın internet adresi (www.gib.gov.tr) üzerinden giriş yapılarak, internet üzerinden kira gelir vergisi beyannamesi verilebiliyor.

Mükellefler güvenlik sorularını cevaplayarak veya İnternet Vergi Dairesi şifrelerini kullanarak Sisteme giriş yapabilecek ve buradan Başkanlıkça kısmen veya tamamen önceden hazırlanmış beyannamelerini görüntüleyebilecek, doldurabilecek, değiştirebilecek ve onaylayabileceklerdir. 

İnternet Vergi Dairesi şifresi bulunmayan mükellefler, ekte yer alan İnternet Hizmetleri Kullanım Başvuru Formu (Gerçek Kişiler) ile herhangi bir vergi dairesine başvurarak kullanıcı kodu, parola ve şifre alabileceklerdir.

Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği (Sıra No: 414)’nin ekinde yer alan Elektonik Beyanname Gönderme Talep Formu (Sadece Gayrimenkul Sermaye İradı Elde Eden Gerçek Kişiler İçin) kullanılmak suretiyle daha önce temin edilen kullanıcı kodu, parola ve şifre ile Hazır Beyan Sistemine giriş yapılabilecektir.

Başkanlık, gelişen bilgi teknolojilerini dikkate alarak Sisteme giriş yöntemlerinde değişiklik veya ilave yapmaya ve bunları Sistem üzerinde kullandırmaya yetkilidir.

Kira gelir vergisi beyannamesi verilmezse ne olur?

Vergi beyan edilmez veya eksik beyan edilirse 2017 yılı için 3 bin 900 TL’lik istisnadan yararlanılamayacak. Ancak, idarece herhangi bir tespit yapılmadan önce, süresinde beyan edilmeyen veya süresinde verilen beyannamede yer almayan konut kira gelirlerini, süresinden sonra verilen beyanname ile beyan edenler söz konusu istisnadan yararlanabilecek.

Kira gelir vergisi nereden ödenir?


- Mükellefin bağlı bulunduğu vergi dairesine, 
- Bağlı olunan vergi dairesindeki hesabın bildirilmesi şartıyla diğer vergi dairelerine, 
- Elden ya da internet bankacılığını kullanarak anlaşmalı bankalara, 
- www.gib.gov.tr adresinden anlaşmalı bankaların banka kartları ve kredi kartları ile ödenebilir.


Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com