Kira gelir vergisi en son ne zaman ödenecek?

Kira gelir vergisi en son ne zaman ödenecek? Kira gelir vergisi en son ne zaman ödenecek?

Gelir Vergisi Kanunu gereğince, taşınmaz malların kiraya verilmesi halinde gayrimenkul sermaye iradı vergiye tabi tutuluyor. Vergi iki eşit taksit halinde ödeniyor. Peki, kira gelir vergisi en son ne zaman ödenecek?Kira gelir vergisi en son ne zaman ödenecek?

Gelir Vergisi Kanunu gereğince, taşınmaz malların kiraya verilmesi halinde gayrimenkul sermaye iradı vergiye tabi tutuluyor.


Gayrimenkul sermaye iradının mükellefi, kira gelirine konu mal ve hakların sahipleri, mutasarrıfları, zilyedleri, irtifak ve intifa hakkı sahipleri ile kiralanmış bir mal veya hakkın kiraya verilmesi durumunda kiracıları oluyor. 


Vergi, elde edilen kira gelirinin istisna bedelini aşması halinde ödeniyor. Söz konusu istisna bedelleri her sene yeniden belirleniyor.


Kira bedelinin hiç olmaması veya düşük olması halinde, “emsal kira bedeli” esas alınıyor.  Bina veya arazi için kira takdiri ya da tespiti yapılmamış ise emsal kira bedeli, emlak vergisi değerinin % 5’i oluyor. 2015 yılında uygulanan istisna bedelleri ise şu şekilde;


Meskenlerde istisna bedeli: 3.300 TL

İşyerlerinde istisna bedeli: 27.000 TL


2014 yılı içerisinde bu bedellerden yüksek kira geliri elde eden kimseler, 2015 yılında vergi beyannamesi vererek vergi ödemek ile mükellef oluyor. Peki, kira gelir vergisi en son ne zaman ödenecek?


Kira gelir vergisi senede 2 eşit taksit halinde ödeniyor. Vergi ödemeleri Mart ve Temmuz aylarında yapılıyor. Buna göre, kira gelir vergisinin 1. taksiti için son 12 gün bulunuyor.


Kira beyannamesinde dikkat edilmesi gerekenler!Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com