Kira gelir vergisi 1. taksit ne zaman ödenir?

Kira gelir vergisi 1. taksit ne zaman ödenir? Kira gelir vergisi 1. taksit ne zaman ödenir?

Mesken veya işyerini kiraya veren mal sahipleri, elde ettikleri gelir için vergi ödüyor. Kira gelir vergisi, senede iki eşit taksit halinde veriliyor. Peki, kira gelir vergisi 1. taksit ne zaman ödenir?Kira gelir vergisi 1. taksit ne zaman ödenir?

Mesken veya işyerini kiraya veren mal sahipleri, elde ettikleri kira geliri için vergi ödemek ile mükellef oluyor. Gelir Vergisi Kanunu gereğince ödenmesi gereken kira gelir vergisi, senede iki eşit taksit halinde ödeniyor.


Vergi için istisna bedelleri her sene yeniden belirleniyor. 2014 yılında elde edilen kira gelirleri için meskenlerde 3.300 TL; işyerinde ise 27.000 TL olarak belirlendi.


Bu sınırın üstünde gelir elde edenler vergi öderken; bu sınırın altında yıllık kira geliri olanlar ise vergi ödemelerinden ve beyannameden muaf tutuluyor.


Mükelleflerin öncelikle, kira beyannamesi vermesi gerekiyor. Kira beyannameleri vergi dairesinden veya internetten önceden hazırlanmış kira beyanname sisteminden verilebiliyor. Kira beyannamesinin 25 Mart'a kadar verilmesi gerekiyor. Peki, kira gelir vergisi 1. taksit ne zaman ödenir?


Kira gelir vergisi 1. taksit ödemesi, 1 - 31 Mart tarihleri arasında ödeniyor. Verginin 2. taksiti ise Temmuz ayında ödeniyor.


Kira Gelir Vergisi;

-Başkanlığın internet sitesi üzerinden anlaşmalı bankaların kredi kartları ile (Sadece GMSİ beyan edenler için),

-Anlaşmalı bankaların internet bankacılığını kullanarak,

-Anlaşmalı bankalardan,

-Tüm vergi dairelerinden ödenebiliyor.


Kira gelir vergisi kredi kartı ile ödeme!Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com