Kira yasalarına göre kira artışı ne kadar olmalı?

Kira yasalarına göre kira artışı ne kadar olmalı? Kira yasalarına göre kira artışı ne kadar olmalı?

Kira sözleşmelerinin yıllık olarak yenilenmesi halinde kiracıya belli oranlarda zam yapılabiliyor. Peki, kiracıya yapılacak zam nasıl hesaplanır? Kira yasalarına göre kira artışı ne kadar olmalı? İşte Borçlar Kanunu'nda yer alan esaslar...Kira yasalarına göre kira artışı ne kadar olmalı?

Kira sözleşmelerinin yıllık olarak yenilenmesi halinde kiracıya belli oranlarda zam yapılabiliyor. Kira hukukunun düzenlendiği Borçlar Kanunu gereğince; Tarafların yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin anlaşmaları, bir önceki kira yılında üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla geçerli oluyor. Bu kural, bir yıldan daha uzun süreli kira sözleşmelerinde de uygulanıyor.


Taraflarca bu konuda bir anlaşma yapılmamışsa, kira bedeli, bir önceki kira yılının üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla hâkim tarafından, kiralananın durumu göz önüne alınarak hakkaniyete göre belirleniyor. Peki, kira yasalarına göre kira artışı ne kadar olmalı?


Kira yasası ve yasada yapılan değişiklikler gereğince meskenlerde ÜFE oranları baz alınarak artış yapılıyor; ancak işyerleri için bu uygulama 2020 yılına kadar erteleniyor. Bu süreçte işyerleri için sözleşme serbestisi uygulanıyor. 


Meskenlerde kira artışı hesabı için dönemin ÜFE oranlarından bir önceki yılın aynı ayına göre değişim oranı hesaplamada kullanılıyor. Söz konusu oranlar her ay Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanıyor.


Örnek..

Ekim 2014 dönemine ait veriler, 3 Kasım 2014 tarihinde açıklandı. Yurt içi üretici fiyat endeksi aylık %0,92 arttı


Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2014 yılı Ekim ayında bir önceki aya göre %0,92, bir önceki yılın Aralık ayına göre %8,22, bir önceki yılın aynı ayına göre %10,10 ve on iki aylık ortalamalara göre %10,11 artış gösterdi.


Buna göre Ekim ayında sözleşmesi yenilenen meskenlerde en fazla yüzde 10,10 oranında zam yapılabilecek.Kira artış oranları Ekim 2014!Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com