Kiralık ev krizine şirket düzenlemesi geliyor!

Kiralık ev krizine şirket düzenlemesi geliyor!Son günlerde ev kiralarındaki anormal yükselişlerin durdurulması amacıyla hükümet adım attı. Yeni modelde konut kiralama amacı ile konut inşa eden şirketlere çeşitli vergi muafiyetlerinin uygulanması öngörülüyor. Peki model nasıl olacak? İşte ayrıntılar...


Son günlerde ev kiralarındaki anormal yükselişlerin durdurulması amacıyla hükümet adım attı. Sözcü Gazetesi'nde yer alan habere göre; başta İstanbul olmak üzere yurt genelinde kira fiyatları yükselirken, kiralık konut bulmak da güçleşti. Fırsatçı konut sahipleri de kiraları daha da artırdı. 

 Kiralık ev krizine şirket düzenlemesi geliyor!

ÜZERİNDE ÇALIŞILIYOR

Bunların üzerine hükümetin konuya ilişkin bir yasa teklifi üzerine çalıştığı ortaya çıktı. Yeni modelde konut kiralama amacı ile konut inşa eden şirketlere çeşitli vergi muafiyetlerinin uygulanması öngörülüyor. 

Avrupa’da da uygulanmakta olan modele göre inşaat firmaları kiralık evlerin bulunduğu sosyal konutlar inşa edecek. Kiralık konutlar kişilerin değil şirketlerin olacak. Şirketler, vatandaşlar ile gerçekleştirdiği sözleşmeler kapsamında kiralarını alırken konutlar şirketlere ait olduğu için de kısa sürelerde çıkartma gibi durumlarla karşılaşılmayacak.

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa, yeni modelin 1 sene içinde hızlıca uygulamaya alınacağını ve fiyatlardaki balonun böylece ineceğini belirtti.  

Kiralık ev krizine şirket düzenlemesi geliyor!

“1-2 YIL İÇİNDE KİRALIK EV SIKINTISI GİDECEK”

Hazırlanan modele ilişkin bilgiler veren İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa, “En azından önümüzdeki 1-2 yıl içinde kentsel dönüşümün tamamlanmasıyla, bu inşaatların bitmesiyle büyük ölçüde piyasadaki kiralık ev sıkıntısı gidecek, şu köpük, balon sönecek diye düşünüyoruz” diye konuştu ve modelin piyasayı olumlu yönde etkileyeceğine dikkat çekti. 

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa konuya ilişkin şu açıklamalarda bulundu:

“Oldukça olumlu bir gelişme. Zaten dünyada olan bir şey bu. Biz de de yapılıyordu, ilk defa yapılacak bir şey değil, daha önce de bazı şirketler kiralama amaçlı inşaat yapıp bunu kiraya veriyordu, işletmesini yapıyordu. Artık bu sosyal bir proje haline dönüşüyor, teşvik ediliyor, bazı vergi muafiyetleri söz konusu. Burada özellikle kiralık olan ev sıkıntısına bir çözüm bulmak amacıyla şirketlerin daha sosyal konuta yakın veya öğrencilere hitap edebilecek şekilde evler, inşaatlar yapıp bunu kiraya vermesi söz konusu.

 Kiralık ev krizine şirket düzenlemesi geliyor!

“SADECE KİRALAMA AMACIYLA YAPILACAK”

Bunlar satmak amacıyla değil, sadece kiralamak amacıyla kurulacak olan şirketler, yapılacak olan inşaatlar gündeme geliyor. Olumlu olacak, piyasaya bir defa çok büyük faydası olacak diye düşünüyoruz. En azından önümüzdeki 1-2 yıl içinde kentsel dönüşümün tamamlanmasıyla, bu inşaatların bitmesiyle büyük ölçüde piyasadaki kiralık ev sıkıntısı gidecek, şu köpük, balon sönecek diye düşünüyoruz. Böyle bir proje başlarsa önümüzdeki sene itibariyle bu sıkıntı oldukça azalır. Hele hele mevcut atıl, kullanılmayan binaların dönüşmesi de söz konusu olursa çok daha hızlı bir süreç başlar bu işle ilgili.”

 Kiralık ev krizine şirket düzenlemesi geliyor!

“HIZLI YAPILACAK”

Aşa, evlerin nasıl olacağıyla ilgili ise, “Normal bir inşaat firması bu amaçla inşaatı yapacak, projesini bu şekilde yapacak. Muhtemelen stüdyo dairler yapacak veya daha küçük kullanım alanı olan daireler yapacak veya daha büyük. Bir projede birkaç konsept yapılabilir, illa küçük, stüdyo olması şart değil. Aileye, evlenecek çiftlere hitap edecek şekilde de yapılabilir. Çünkü piyasada bir tek öğrenci, bekar yok, ailede var, yeni evlenen çiftlerimizde mevcut. Tamamına hitap edecek böyle konseptte hazırlanmış olan inşaatlar hızlı bir şekilde yapılacak. Bunun ruhsatı, inşaata başlama şekli oldukça hızlı yapılacak. Bu sebepten dolayı da sonuç alınacak diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Kiralık ev şirketleri geliyor!