04 / 07 / 2022

Kocaeli Cedit'te kentsel dönüşüm için yüzde 95 uzlaşma sağlandı!

Kocaeli Cedit'te kentsel dönüşüm için yüzde 95 uzlaşma sağlandı!

Kocaeli'nin en büyük kentsel dönüşüm projelerinden biri olan Cedit Kentsel Dönüşüm Projesi'nde yüzde 95 uzlaşma oranı sağlandı. 



Kocaeli tarihinin en önemli kentsel dönüşüm projelerinden Cedit Kentsel Dönüşüm Projesi’nde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile hak sahipleri arasında yüzde 95 anlaşma oranı sağlandı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nde yer alan habere göre; projede toplam anlaşılan arsa payı 81 bin 813 metrekareye ulaştı. Kentsel dönüşümde uzlaşma oranında Türkiye rekora ulaşıldığı Cedit’te yıkım ihalesini alan firma kısa süre önce yıkımlara başladı. Cedit’te tahliyeler ve hak sahiplerine kira ödemeleri de sürüyor. Uzlaşmada son tarih ise 01 Ocak 2022 olarak belirlendi.

CEDİT’TE İŞLER SORUNSUZ İLERLİYOR

İhalesi 14 Eylül’de gerçekleşen Cedit Kentsel Dönüşüm Projesi’nde yeni konutların bir an önce yapılması için en kısa zamanda TOKİ’ye yer teslimi yapılması hedefleniyor. Bu amaçla Büyükşehir tarafından Cedit Projesi için görevlendirilen personel, projenin bir an önce başlaması için yoğun mesai harcıyor. Hak sahipleriyle yapılan görüşmeler ile beraber tahliye tebligatları da ulaştırılıyor.

BİR TÜRKİYE REKORU: YÜZDE 95 UZLAŞMA

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından finansman sağlanan Cedit Kentsel Dönüşüm Projesi’nde taraflar arasında uzlaşma oranında bir Türkiye rekoru elde edildi. Vatandaş memnuniyetinin ön planda olduğu uzlaşmalarda sona gelinirlen kısa zaman önce başlayan yıkım işlemlerinin de sorunsuz şekilde bitirilmesi hedefleniyor. Şu an itibariyle yüzde 95 oranındaki anlaşma oranı ülke genelinde kentsel dönüşüm projelerinde ulaşılan en büyük oran olarak gösteriliyor.

Kocaeli Cedit te kentsel dönüşüm için yüzde 95 uzlaşma sağlandı!

EKİM VE KASIM KİRALARI ÖDENDİ

İtfaiye ya da ambulansın dahi giremediği çarpık kentleşmenin üst seviyeye ulaştığı Cedit’te yapılacak olan 1105 konut için yüz yüze görüşme yapılan hak sahibi sayısı 1.688 kişiye ulaştı. Bunlardan 1628 hak sahibiyle uzlaşma sağlandı. Kira yardımı başvurusu kabul edilen 935 hak sahibine kira yardımları ödeniyor. Hak sahiplerin  yardımları Ekim ve Kasım ayı kiraları ödendi.

FİRMA YIKIMLARA BAŞLADI

Büyükşehir Belediyesi, hak sahipleri ile sözleme imzalıyor. Ödenecek toplam bedel ise 31,5 milyon TL oldu. Toplam bağımsız birim sayısının 1209 olduğu Cedit’te 494 adet bina bulunuyor. Bunlardan 69 adet binanın yıkım işlemi Büyükşehir tarafından tamamlanmış, 261 bina ise yıkıma hazır hale getirildi. Yıkım ihalesini alan firma 3 Aralık tarihinden itibaren yıkımlara başladı. Cedit Mahallesindeki eski yerleşim yerlerinin tamamının 03 Ocak 2022 tarihine kadar tahliye edilmesi hedefleniyor. 

Kocaeli Cedit te kentsel dönüşüm için yüzde 95 uzlaşma sağlandı!

BEDELİ KARŞILIĞI ANLAŞILAN KİŞİ SAYISI 442

Cedit Mahallesi’nde uzun senelerdir yaşayan konut ve hak sahipleri ile beraber sadece arsa payı bulunan şahıslar da yer alıyor. Arsa payı bulunan şahıslarla bedeli karşılığında anlaşıldığı için TOKİ’nin yapacağı projeden daire alma hakları yok. Aynı şekilde projeden daire almak yerine bedel karşılığında uzlaşma isteyen hak sahipleri de yer alıyor. Bu nedenle 1688 hak sahibinin göründüğü Cedit Mahallesi’nde yapılacak yeni ve modern konutlarda sadece 1105 adet konut yer alıyor. Bu güne kadar bedeli karşılığında anlaşılan hak sahibi sayısının ise 442 olduğu belirtiliyor. 

Kocaeli Cedit'te yıkımlar başladı!