Kocaeli'deki Tarihi Rıza Bey Konağı'nın dış cephesi tamamlandı!

Kocaeli'deki Tarihi Rıza Bey Konağı'nın dış cephesi tamamlandı!

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Tarihi Rıza Bey Konağı'nın dış cephe çalışmalarını tamamladı.


Kentteki çalışmalarına son sürat devam eden Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Derince Tahtalı Mahallesi’ndeki tarihi ahşap yapıyı özgün haline göre yeniden hayata geçiriyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nde yer alan habere göre, yapılışı Kurtuluş Savaşı yıllarına uzanan eski yapı, bugün yörede Beş Divanlı Rıza Bey Konağı ismiyle biliniyor. Taş duvarlı zemin kat üstü ahşap bir kat şeklindeki konak, Rıza Bey’in babası Kocabaşoğlu Yusuf Ağa tarafından inşa ettirilmiş. Çalışmaları süren yapının dış cephesi tamamlanırken Kocaeli’ye kazandırılmasına ise sayılı günler kaldı.

YAPI İŞLERİ BİTMEK ÜZERE


Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilen Beş Divanlı Rıza Bey Konağı’nın yapı işleri tamamlanıyor. Konağın dış cephe işleri tamamen bitmiş olarak görünürken içeri kısımda kapı montajları, merpen yapımı hızla sürüyor. Konağın iç kısımdaki ince işlere başlayan restore ekibi, duvarlara çeşitli şekillerde motif çalışmaları yapıyor.

TARİHİ KONAK 218 METREKARE ÖLÇÜSÜNDE


Tarihi konak, 1999’da yaşanan Marmara Depremi’ne kadar konut olarak işlev görmüş, depremden sonra kullanılamaz olduğundan boşaltıldı. Konak, zemin ve üst kat olmak üzere iki katlı mimari özelliğe sahip olan dört cepheli bir yapı. Yapının ahır ve samanlığın olduğu zemin kat kısmı 109 metrekare, birinci kat 109 metrekare olmak üzere toplam 218 metrekare alana sahip.