Konak'taki tarihi Saint Jean Theologos Kız Rum Mektebi yağmalandı!

Konak'taki tarihi Saint Jean Theologos Kız Rum Mektebi yağmalandı! Konak'taki tarihi Saint Jean Theologos Kız Rum Mektebi yağmalandı!

İzmir'in Basmane ilçesinde bulunan tarihi Saint Jean Theologos Kız Rum Mektebi'nin binası hurdacılar tarafından talan edildi.İzmir'in farklı kültürlere ve medeniyetlere ev sahipliği yapan, tarihi dokusuyla ilgi çeken semti Basmane'de bulunan ve 19'uncu yüzyılda inşa edilen Saint Jean Theologos Kız Rum Mektebi, hurdacılar tarafından talan edildi.

Yeni Asır Gazetesi'nde yer alan habere göre; içinde bulunan tarihi gar, kiliseler, sinagoglar ile zengin bir kültürel mirasa ve tarihi dokuya sahip olan Basmane, bu önemli özelliğini her geçen gün biraz daha kaybediyor. 19. yüzyılda yapılan Sakarya Mahallesi'ndeki Saint Jean Theologos Kız Rum Mektebi ise, son yıllarda bakımsızlıktan dolayı yıkılmayı bekliyor. Hurdacılar tarafından kapı ve pencereleri sökülen, merpen demirlerine varana kadar talan edilen bina, madde bağımlılarının meskeni oldu.

Araştırmacı yazar Orhan Beşikçi, binanın uzun zamandır Rum Okulu olarak kullanıldığını, Rumların İzmir'den göç etmesi sonrasında mülkiyeti Hazine'de olan binanın, bir süre de Halk Eğitim Merkezi olarak hizmet verdiğinin altını çizdi. Beşikçi, "Burada daha önce bir bekçi vardı. Bekçinin binadan uzaklaşması ile birlikte, burası sahipsiz kaldı. Şuanda kapısı, penceresi hatta çatısındaki çinkolarına varıncaya kadar söküldü. Bina döşemeleri ahşap. Her an başına daha tehlikeli işler gelebilir. O nedenle binanın biran önce koruma altına alınmasını istiyoruz" diye konuştu.

'ACİLEN KORUMA ALTINA ALINMALI' 

Bölgenin, çok kültürlü bir yapıya sahip olduğunu söyleyen Beşikçi, şu açıklamalarda bulundu: "Burada bir sinagog var. O da bakımsız ve terk edilmiş durumda. Bu bölgede asmalı mescit olarak bildiğimiz bir mescidimiz var. Burada bir zamanlar Müslümanlar, Yahudiler ve Hristiyanlar dostluk içerisinde kardeşçe yaşamış. Bütün bu izleri burada görmek mümkün. Rum Okulu eğer kurtarılırsa, kente bir kültür varlığı kazandırılmış olunacak. Ayrıca yine bu bina kent kültürüne uzun yıllar hizmet edebilir. Bu bakımdan acilen koruma altına alınması gerekiyor."

MAHALLE SAKİNLERİ ENDİŞELİ 

Mahalle sakinlerinden Engin Sırıtmaçoğlu ise tarihi binanın yağmalandığını ifade ederek, endişeli olduklarını sözlerine ekledi. Sırıtmaçoğlu, "Burada bir aile vardı. Yaklaşık 6 ay bir sene önce okuldan çıkarıldılar. Onlar buradan çıkarıldıktan sonra hırsızlar girdi, tarihi eser dediğimiz yer kapılarından tutun, pencerelerine kadar soyuldu. Her yere şikayet ettik. Emniyete şikayet ettik. Burada uyuşturucu içilmeye başlandı, ayrıca uyuşturucu da saklanıyor. Korkuyoruz. Mahallede ufak çocuklar var. Uyuşturucu bağımlıları her gün buraya giriyor. Tarihi eser dediğimiz yeri mahvettiler, günah. Üzülüyoruz" diye konuştu.