Konut fiyatları fırladı: Artış hızlanacak mı?

Konut fiyatları fırladı: Artış hızlanacak mı?Ev satışlarında rekorlar kırılırken, fiyatlarda uçuşa geçti. Peki bu artış sürecek mi? Ev fiyatları ne olacak? İşte konut sektöründe öngörüler...


Ev satışlarında rekorlar kırılırken, fiyatlarda uçuşa geçti. Peki bu artış sürecek mi? Konuyla ilgili açıklamalar yapan Keypoint Gayrimenkul CEO’su Tarık Seçkin, yükselen talep, azalan stok ve artan inşaat maliyetlerinin ev fiyatlarındaki artışın ana nedeni olduğuna dikkat çekti. 

Kovid-19 salgını kısıtlamalarının gevşetilmesinin ardından emlak sektöründe ciddi bir toparlanma yaşandığına vurgu yapan Tarık Seçkin, "Geçen yıl dünya genelinde milyarlarca insan pandemi sebebiyle uzun bir süre evlerine kapandı. Bu durum gayrimenkul ve emlak sektörünü olumsuz etkilese de, kısıtlamaların hafiflemesi ve kısmen kalkması ile birlikte hem satılık hem de kiralık konut piyasasında taleplerin belirgin biçimde arttığını gözlemliyoruz" diye konuştu.

Konut fiyatları fırladı: Artış hızlanacak mı?

İşlem sayımız yüzde 300 arttı

Keypoint olarak hem yerli hem de yabancı müşterilerden ciddi sayıda talep aldıklarına da vurgu yapan Tarık Seçkin, şunları kaydetti:

"Gayrimenkul yatırımları yıllar içerisinde zaman zaman çeşitli nedenler sebebiyle dalgalansa da, genel eğilim gayrimenkule daha yüksek tahsisler yönündedir. Gayrimenkul, diğer varlık sınıflarına kıyasla daha iyi bir getiri sağlamaya devam ediyor. Taleplerin büyük çoğunluğu yatım amacı güden müşterilerimizden gelirken, önemli bir bölümünü de Türk vatandaşlığı hakkı kazanmak isteyen yabancı müşterilerimizden geliyor. İşlem sayımızın yüzde 300 oranında arttığını söyleyebilirim."

Konut fiyatları fırladı: Artış hızlanacak mı?

Sahil kentlerine ilgi büyük

Kovid-19 pandemisiyle beraber sahil bölgelerine olan ilginin de fazlalaşarak, yüksek satış rakamlarını beraberinde getirdiğinin altını çizen Tarık Seçkin, "Bu dönemde vatandaşlarımızın daha rahat yaşayabilecekleri sahil kentlerine yerleşme isteği olduğunu gözlemliyoruz. Talebin oldukça fazla olduğu sahil kentlerindeki fiyat artışını önemli ölçüde tetikliyor. Birçok bölgede son 1 yıl içerisinde fiyatların 3 katına kadar arttığını söyleyebilirim" değerlendirmesinde bulundu. 

Konut fiyatları fırladı: Artış hızlanacak mı?

Konut fiyatları artmaya devam edebilir

Dünya genelinde son bir senede evfiyatlarının en fazla arttığı ülkenin Türkiye olduğunu aktaran Tarık Seçkin, konuşmasını şu sözlerle noktaladı:

"Türkiye konut fiyatlarında ki yüzde 32’lik artışla dünya birincisi konumuna geldi. Arz önemli ölçüde azalırken, hammadde maliyetleri artmaya devam ediyor. Bu durum önümüzdeki süreçte konut fiyatlarında ki artışın devam etmesine yol açabilir."

Konut fiyatları niçin yükseliyor? Nereye kadar yükselir?

Gayrimenkul sektöründe 2021'in ilk yarısında neler değişti?

Konut fiyatları yılın 2. çeyreğinde fırladı!

Gayrimenkullerde geri dönüş süreleri arttı!

2021 yılının ilk 6 ayında kaç konut satıldı?