Konut kredisi peşinat oranı 2017!

Konut kredisi peşinat oranı 2017!Başbakan Binali Yıldırım'ın açıkladığı Ekonomi Koordinasyon Kurulunda (EKK) alınan kararlara göre, konut kredileri de dahil bireysel kredilere yönelik önemli düzenlemeler hayata geçirilecek. İşte konut kredisi peşinat oranı 2017..


Konut almak için bankalardan konut kredisi kullanan tüketicilere evin değerinin tamamı kredi olarak verilmiyor.Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu Kararı gereğince, ancak evin yüzde 75'ine kredi veriliyor. 


Konut kredisi peşinat oranı değişmedi!


Geriye kalan yüzde 25'lik kısmın peşinat olarak ödenmesi gerekiyor. Bunun için tüketiciler peşinat biriktirdiği gibi, biriktiremeyenler ekstra ihtiyaç kredisi kullanabiliyor.


Ancak Başbakan Binali Yıldırım'ın açıkladığı Ekonomi Koordinasyon Kurulunda (EKK) alınan kararlara göre, konut kredileri de dahil bireysel kredilere yönelik önemli düzenlemeler hayata geçirilecek.


Buna göre konut kredisi peşinat oranı da değişecek. Peki, konut kredisi peşinat oranı 2017 ne kadar olacak?


Konut kredilerinde, kredi tutarının teminat olarak alınan konutun değerine oranına ilişkin sınırı ise yüzde 75'ten yüzde 80'e çıkarılacak.


Yapılan bu düzenleme ile tüketiciler ev almak için artık yüzde 25 yerine yüzde 20 oranında peşinat biriktirilmesi yeterli olacak.


Böylece 300 bin lira değerindeki bir ev için 75 bin lira yerine 60 bin lira peşinat verilecek. Tüketici bu ev için 15 bin lira daha az peşinat ödenmiş olacak.Kredi, evin yüzde 80'ine verilecek!Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com