Çukurova Balkon

Konut kredisi sözleşmesinde sigorta zorunluluğu!

Konut kredisi sözleşmesinde sigorta zorunluluğu! Konut kredisi sözleşmesinde sigorta zorunluluğu!

Günümüzde hemen hemen herkes bankalardan konut kredisi kullanarak ev sahibi oluyor. Peki, konut kredisi sözleşmesinde sigorta zorunluluğu var mı?


Kartal'ın hemen teslim en cazip sitesinde! 65 metrekare 299 bin TL!


Günümüzde hemen hemen herkes bankalardan konut kredisi kullanarak ev sahibi oluyor. Konut kredisi kullanma sürecinde başvuru sahipleri bazı harç ve sigortaları ödemekle mükellef olabiliyor.


Peki, konut kredisi sözleşmesinde sigorta zorunluluğu nedir? Konut kredisi için hangi sigortalar zorunlu, hangileri değil?


Konut kredisi yönetmeliğine göre; Tüketicinin yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısı ile açık talebi olmaksızın kredi ile ilgili sigorta yaptırılamıyor.


Tüketicinin sigorta yaptırmak istemesi hâlinde, istediği sigorta şirketinden sağladığı teminat, konut finansmanı kuruluşu tarafından kabul edilmek zorunda oluyor.


Bu sigortanın; kredi konusuyla, meblağ sigortalarında kalan borç tutarıyla ve vadesiyle uyumlu olması gerekiyor. Meblağ sigortalarında, poliçedeki teminat tutarı kalan kredi tutarından yüksek olamuyor. Sigorta vadesi kredi vadesinden uzun olamaz. Zorunlu deprem sigortası ile ilgili hükümler saklıdır.


Kredi bağlantılı yapılan meblağ sigortalarında kredi borcunun belirlenen vadeden önce geri ödenmesi veya kredi borç yapısında değişiklik olması durumlarında sigorta sözleşmesi sonlandırılıyor. 


Ancak bu işlemin gerçekleştiği anda tüketicinin konut finansmanı kuruluşu tarafından ayrıca bilgilendirilmesi ve açık onayının alınması koşuluyla; poliçe mevcut koşullarıyla devam ettirilebilir veya kredi borç yapısında gerçekleştirilen değişikliğe göre mevcut sigorta poliçesi teminat tutarları ve sigorta süresi yeniden düzenlenebiliyor.


Bu maddeye göre zorunlu deprem sigortası zorunlu olup, bunun dışındaki sigortalar isteğe bağlı olarak yaptırılıyor.


Yazlık konut kredisi nasıl alınır?Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com