Konut satışında fren yapan Krea ticari gayrimenkule hız verdi

Konut satışında fren yapan Krea ticari gayrimenkule hız verdi

Konut projelerinde kâr marjlarının daraldığını ve artık arsa sahiplerinin yatırımcı veya geliştiriciden daha fazla para kazandığını belirten Krea Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Kodal, şirket olarak konut yatırımlarında frene bastıklarını ve ağır

2008 yılında agresif bir politika izleme kararı alan şirket, 6 Kasım'da düzenleyeceği bir toplantı ile üzerinde çalıştığı bütün alışveriş merkezi projelerinin tanıtımını yapacak. Esma Sultan'da düzenlenecek davette alışveriş merkezi yatırımcı ve işletmecileri ile zincir markaların sahiplerinden oluşan 200'e yakın davetli bir araya gelecek. Krea Gayrimenkul İcra Kurulu Başkanı Hakan Kodal, Türkiye'de ilk defa bir şirketin bütün ürünlerinin tanıtımına ilişkin böyle bir toplantı düzenlendiğini belirterek bu toplantıda dört AVM projesinin yanı sıra yatırım stratejileri ve hedeflerini de anlatmayı planladıklarını açıkladı.


650 milyon dolara 5 proje yapıyor


Şirketin portföyünde halen kesinleşmiş ve imzalanmış, yatırım tutarı 650 milyon doları bulan 5 projesi bulunuyor. Bunlardan dördü alışveriş merkezi projesi. İlk AVM projesi Eskişehir'de faaliyet gösteren Neo Alışveriş Merkezi olan şirketin ikinci AVM projesi İstanbul Pendik'te. Pendik AVM'nin inşaatına başlandı, önümüzdeki yılın sonuna doğru tamamlanacak. Üçüncü alışveriş merkezi Bahçeşehir-Esenyurt civarında olacak, inşaatı önümüzdeki ayın sonuna doğru başlayacak. Esenyurt'ta 144 bin metrekarelik bir alanda projenin kurulacağını ifade eden Kodal, konseptinin "çok farklı" olacağını dile getirerek bu konudaki ilk açıklamanın da 6 Kasım'daki toplantıda yapılacağını dile getiriyor. Hakan Kodal, "Bahçeşehir'de halen 4-5 yeni proje var ama ölçek olarak bizim projemizle kıyaslanamaz. Bizimki Bahçeşehir'in en büyük AVM'si olacak, konsept olarak da farklı bir konseptle geliyoruz" dedi. Krea'nın dördüncü alışveriş merkezi ise bir Anadolu kentinde gerçekleştirilecek. Hakan Kodal üzerinde çalışılan iki-üç AVM daha olduğunu, amaçlarının bunları bir zincir haline getirmek olduğunu dile getirdi.


Krea'nın portföyündeki dört alışveriş merkezinin toplam kiralanabilir alanı 200 bin metrekareyi buluyor. Hakan Kodal'ın Merrill Lynch isimli yatırım bankası ile birlikte Bosphorus Gayrimenkul Fonu, imzaladığı ve hayata geçirmeye başladığı 5 yeni projesi ile Euromoney dergisinin Avrupa'da 2007 yılı Liguid Real Estate ödüllerinde en başarılı gayrimenkul geliştirme şirketi ve fon yöneticisi seçildi. 25 Eylül günü Londra'da gerçekleşen bir törenle ödülünü alan Hakan Kodal, Türkiye'de 2008 ile birlikte daha agresif bir politikaları olacağını söyledi.


AVM'ler de konutlar gibi elenme sürecinde


Yatırım kararlarını piyasaların yönlendirmesine göre aldıklarını anlatan Kodal, konutta son bir yılda arzın arttığını, buna karşılık faizlerin yükselmesi nedeniyle pazarın duraklama noktasına geldiğini hatırlattı. Kodal, "Satışlar yavaşladı, belli bölgelerde belli segmentlerde arz fazlası var, bu yüzden frene bastık ama bu demek değil ki konuta hiç girmeyeceğiz. Ön protokolünü yaptığımız 3 projeden biri bir toplu konut projesi. Henüz kesinleşmedi ama önümüzdeki bir iki ayda onları da deklare edebileceğiz" dedi.


Arazi fiyatlarının etkisinin konutta daha belirgin hissedildiğini dile getiren Kodal, şu an konut projelerinde geliştirici ve yatırımcıların kâr marjları daralırken arazi sahiplerinin para kazandığını anlattı. Hakan Kodal konutta olduğu gibi AVM'de de bazı bölgelerde arz fazlası oluştuğunu ve elenme sürecinin başladığını dile getirdi.


SELMA ŞENOL/REFERANS