Konut sektöründe durgunluk yaşanıyor

Konut sektöründe durgunluk yaşanıyor

Kriz dönemi ve sonrasında Türkiye'de gayrimenkul sektöründe genel bir durgunluk yaşandığını belirten Krea İcra Kurulu Başkanı Hakan Kodal bu durgunluğun daha çok müşterinin seçici olmasından veya arz fazlasından çok şu an piyasayı izleme eğiliminden kayna


Kodal, sektördeki durguluğa neden olan etkenlerden birinin de faiz oranlarının yüksekliği ve bankaların ev kredi pazarlama aktivitelerini azaltmaları olduğunu ifade etti. Durgunluğa rağmen doğru lokasyondaki ve doğru geliştirilmiş projelerin daha hareketli olduğuna işaret eden Kodal, dünyada ise özellikle Amerika'da ve İspanya'da kriz sonrası konut fiyatlarındaki düşüşe rağmen talebin düşüş eğilimde olduğunu, 2008'de de dünya piyasalarındaki düşüş eğiliminin devam etmesinin beklendiğini kaydetti.

Kodal, konut finansmanı konusunda temel sorun olarak faizlerin yüksekliğinin öne çıktığını vurgulayarak, faizlerin düşmesinin kısa vadede mümkün görünmediğini anlattı.

Mülkiyet ve imar sorunlarının arsa üretiminin önündeki en büyük sorunu oluşturduğunu dile getiren Kodal, arsa üretiminin şehir merkezlerindeki çarpık yapılaşmış alanların yenilenmesi ve kentsel dönüşüm ile sağlanabileceğine değinerek, "Mülkiyet ve imar konusundaki yerel otoritelerin ortak hareket etmesi ve bu süreci teşvik etmesi çok önemli. Tabii ki bu süreç de oldukça uzun" dedi. 

 Orta ve dar gelirli kesimin konut sahibi olabilmesi için özellikle arsa maliyetinin çok yüksek olmadığı bölgelerin seçilerek belli bir yaşam standardını sağlayan konutlar üretilmesinin mümkün olduğuna değinen Kodal, "Pek tabii ki bu bölgeler İstanbul için konuşursak  İstanbul merkezinde olmayacaktır. Böyle bir durumda orta gelir seviyesine hitap eden konutlar için düşük maliyetli arsa üretmek gerekiyor" diye konuştu.

 Gayrimenkul sektöründe yabancı yatırımların ağırlıklı olarak AVM'lere yönelik olması ve konut alanındaki yabancı yatırımların sınırlı olmasını da değerlendiren Kodal, "Alışveriş merkezleri tüm dünyada yatırımcıların tercih ettiği yatırımdır. Sebebi de Finansman veren kuruluşların bu tür sabit getirili yatırımları finansman sağlaması en önemli katalizördür denebilir. Konut yatırımlarını genelde finansman veren kuruluşlar tercih etmemektedir. Bu konuda da son zamanda en azından arsa alımlarının ve konut yatırımı süresince finansman sağlanması piyasada uygulanan bir yöntem olmaya başlamıştır. Ancak, yine de konutta yabancı finansmanı sinirli kalacaktır" şeklinde konuştu.
BÜLENT AYTAÇ YOLDAŞ