25 / 06 / 2022

Konut sitelerindeki yüksek aidata itiraz edilebilir mi?

Konut sitelerindeki yüksek aidata itiraz edilebilir mi?

Son zamanlarda sık sık gündeme gelen aidat zamlarına itiraz edilebilir mi? Konut sitelerindeki aidat zamları düşürülebilir mi? İşte merak edilen o soruların yanıtları...Takvim gazetesi yazarlarından Feride Hilal İmal, bugünkü yazısında konut sitesi aidatlarını kaleme aldı. Aidat zamlarının gündemden düşmediğini, mega kent İstanbul'da pahalılıkta başı Sarıyer, Ortaköy ve Beşiktaş'ın çektiğini belirten İmal, 8 bin lira aidat isteyenlerin bile olduğunu kaydetti. Yazısında uzmanların 'Yüksek aidata itiraz edin' dediğini söyleyen İmal yazısında şu satırlara yer verdi;

"Ev alırken ya da kiralarken aidatları bilmek büyük önem kazandı. Özellikle sitelerdeki yüksek aidatlar site sakinlerini bezdirdi. Bazı sitelerde aidatlar 8 bin liraya kadar çıkarken, vatandaşlar yüksek artışlara çözüm yollarını araştırmaya başladı.

Konut sitelerindeki yüksek aidata itiraz edilebilir mi?

Türkiye Tesis Yöneticileri Federasyonu (TEYFED) verilerine göre; İstanbul'da en yüksek aidat Sarıyer, Ortaköy ve Beşiktaş'taki sitelerde görülüyor. Buralardaki sitelerde 2 bin ile 8 bin lira arasında aidat alınıyor. İstanbul genelinde aidatların yüzde 40-50 arttığını anlatan TEYFED Genel Başkanı Yahya Sağır, "Geçen yıl ile bu yılı kıyaslarsak Tuzla'da aidat 150 liraydı, bu sene 350 liralara çıktı. Kartal'da . Kartal'da aidat 450 ile 500 lira arasındaydı, şu anda 750-800 lira arasında. Üsküdar, Çamlıca, Kadıköy bölgesinde ortalama aidat 350 lira bandından başlayıp, 850-bin 300 liraya kadar çıkabiliyor" dedi.