Konut üreticilerinin 2016 gündeminde kentsel dönüşüm var!

Konut üreticilerinin 2016 gündeminde kentsel dönüşüm var!

Gayrimenkul sektörü 2015'te iç piyasada istenilen satışa ulaşamadı. Sektör temsilcileri, ertelenen talebin 2016'da etkisini göstermesini bekliyor. Piyasada yabancı yatırımcı ilgisi de devam ediyor.
Gayrimenkul sektörünün kurtarıcısı bu yıl ağırlıkla yabancı yatırımcılar oldu. Markalı büyük konut üreticileri yabancılara yaptıkları satışlar sayesinde yıllık hedeflerini büyük ölçüde yakalayabildi. 2012'de yürürlüğe giren Mütekabiliyet Yasası'nın ardından, yabancı yatırımcüar Türkiye'de 4.5 milyar dolarlık gayrimenkul alımı yaptı. Sektörde gelecek dönemde yabancı alımlarının artacağı düşünülüyor. 

İç piyasada ise yılın ikinci yarısından sonra nispeten durgun bir dönem geçiren sektörde umutlar 2016'ya kaldı. Konut üreticileri bu yıl ertelenen konut talebinin 2016'da harekete geçmesini bekliyor.

 

KENTSEL DÖNÜŞÜM


Konut üreticilerinin 2016 gündeminde kentsel dönüşüm var!Gayrimenkul sektörünün 2016'ya ilişkin hedeflerinde kentsel dönüşüm projeleri ile yabancı yatırımcüarm devam eden ilgisi ön plana çıkıyor. 

Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Dumankaya, sektörün 2016'daki önemli gündem maddelerinden bir tanesinin kentsel dönüşüm olacağını belirtiyor. Dumankaya'ya göre, kentsel dönüşüm sektörün sadece 2016 gündemini değil önümüzdeki 10 yılınıbelirleyecek. 

Piyalepaşa Gayrimenkul Genel Müdürü Kaan Yücel, "Kentsel dönüşüm politikaları inşaat sektörünün büyüme ve gelişme potansiyelini önümüzdeki dönemde canlı tutacak" diyor. 

Ortadoğu Grup icra Kurulu Başkanı Mehmet Gür de 2016'nın gayrimenkul sektörü açısından 2015'ten daha verimli geçeceği kanısında. Gür, "2015'te dünya piyasalarında ve ülke ekonomisinde aşainan gelişmelerden dolayı ertelenen :alep 2016'ya yansıyacak. Yabancüarm Türkiye'ye gösterdiği ilgi de artacak devam edecek" diyor. Gür, bu talebe cevap vermek için mevcut projelerine ek olarak farklı lokasyonlarda yeni projeleri satışa sunacaklarını belirtiyor. 


'2020'YE KADAR BÜYÜME SÜRECEK'


Konut üreticilerinin 2016 gündeminde kentsel dönüşüm var!M.EMRE ÇAMUBEL / SOYAK HOLDİNG CEO'SU

Gelişmekte olan pazarlar başta olmak üzere hızlı şehirleşme ve demografik değişimlerin etkisiyle 2020'ye kadar sektör dünyada önemli büyüyecek. Sektördeki fırsatlar arttıkça sektöre yapılan yatırımların büyümesini bekliyoruz. 


AVM VE OFİS PROJELERİ

Sektör, özellikle artan AVM ve ofis projeleriyle yabancı yatırımcıların ilgisini daha da çok çekecek. 2023 yılında ise Türkiye kentsel dönüşüm çalışmalarının önemli bir kısmını tamamlamış olacak. 


'2016 ÇOK DAHA HAREKETLİ OLACAK


Konut üreticilerinin 2016 gündeminde kentsel dönüşüm var!SÜLEYMAN ÇETİNSAYA / ARTAŞ BAŞKANI

2015, seçim beklentileri nedeniyle bazı yatırımcıların yatırım kararlarını ertelediği bir yıl oldu. 2016'nın çok daha hareketli olacağına inanıyorum. Bizim öncelikli temennimiz ülke ekonomisinin başarılı bir trend yakalayarak istikrarını sürdürmesi yönündedir. Türkiye'nin ciddi bir potansiyeli var. Bu potansiyele ve güce inanıyoruz. Aktif şekilde faaliyet gösterdiğimiz inşaat, turizm ve perakende sektörlerindeki yatırımlarımı 2016 yılında da ara vermeden devam edeceğiz. 

 

2016'NIN PROJELERİ


Konut üreticilerinin 2016 gündeminde kentsel dönüşüm var!ÎŞ GYO Genel Müdürü Turgay Tanes önümüzdeki dönemde kentsel dönüşümün yeni konut ihtiyacını tetikleyeceğini belirtiyor. Önümüzdeki 3 yüda sektörün ana gündem maddesinin kentsel dönüşüm olacağını söyleyen Tanes, üçüncü köprü, üçüncü havalimanı ve yeni otoyol projeleriyle yeni ticari ve konut alanlarının gelişimini sürdüreceğini belirtiyor. 

2016'da yeni proje yatırımı yapacak olan markalı konut üreticüeri arasında ilk projesi AND ile sektöre hızlı giriş yapan Anadolu Grubu'nun gayrimenkul şirketi Anadolu Gayrimenkul de bulunuyor. Şirket, İstanbul  Kartal'da bölgenin en büyük ölçekli konut projelerinden birini hayata geçirecek. Anadolu Gayrimenkul Genel Müdürü Ali Baki Usta, "Konut tüketicisi ile tanışacağımız bu projede önceliğimiz, kentin ve bölgenin beklentilerini en doğru şekilde karşılayacak nitelikte, kentin mimari yapışma uygun, kullanıcı dostu ve çevreye saygılı bir projeyi hayata geçirmek" diyor. 


YENİ LANSMANLAR


Konut üreticilerinin 2016 gündeminde kentsel dönüşüm var!


Ortadoğu Grup icra Kurulu Başkanı Mehmet Gür, "Eyüp ve Kâğıthane'de yapüacak projelerin hazırlıklarını tüm hızıyla sürdürüyoruz" diye konuşuyor. Ortadoğu Grup 2016'nın ilk çeyreğinde bu projelerinin lansmanını hedefliyor. Cenk Aşçıoğlu Aşçıoğlu da 2016'da yine lüks konut açığı gördüğü bölgelere yoğunlaşacak. 


Aşçıoğlu Yönetim Kurulu Üyesi Cenk Aşçıoğlu, "Satış riski ve yoğun yapılaşma gördüğümüz bölgelerden uzak duruyoruz. Ancak İstanbul'da proje geliştirmek gittikçe zorlaşıyor, arsa fiyatları arttıkça arsa sahiplerinin beklentileri giderek yükseliyor" diyor. 


İstanbul Ataköy'de SeaPearl projesinin inşaatına devam eden Kuzu Grup da 2016'da kentsel dönüşüm projelerine ağırlık yerecek. Kuzu Grup Yönetim Kurulu Üyesi Özen Kuzu, "2016'da Zeytinburnu'nda kentsel dönüşümde aktif rol alacağız. 

Bununla ilgili çalışmalarımıza devam ediyoruz" diyor. Kuzu Grup'un 2016'daki diğer konut projeleri ise Iran ve Cezayir'de olacak. 


'FAİZ DÜŞECEK, TALEP ARTACAK'


Konut üreticilerinin 2016 gündeminde kentsel dönüşüm var!SERDAR İNAN/ İNANLAR YÖNETİM KURULU BAŞKANI

"Öncelikle konut kredisi faiz oranında fiyatlar yükselerek satışlar devam düşüş olmasını bekliyoruz. Faiz edecek. Her yıl İstanbul'un gayrimenkul oranlarındaki düşüş, sektörün değerleri yüzde 25 oranında artıyor. 2016 performansına olumlu etki Bu yüzden şimdi yine konut almanın, yapacak. Bu oran düşünce gayrimenkule yatırım yapmanın talep artacak. Talep artınca tam zamanı diyebiliriz. Konut üreticilerinin 2016 gündeminde kentsel dönüşüm var!


Posta