Konut yatırımcıları senetli satışı tercih ediyor!

Konut yatırımcıları senetli satışı tercih ediyor!GYODER, Yeni Konut Fiyat Endeksi'nin Aralık 2018 Raporu'nu bugün açıkladı. Açıklanan raporda gayrimenkul tercihlerinden, yabancıya satışa kadar bir çok veri gözler önüne serildi. 


GYODER, Yeni Konut Fiyat Endeksi'nin Aralık 2018 Raporu'nu bugün yayınladı. REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi sonuçlarına göre, Aralık ayında bir önceki aya göre yüzde 0.44, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2.97 ve endeksin başlangıç dönemi olan 2010 yılı Ocak ayına göre ise yüzde 83.80 oranında nominal artış yaşandı. 

Araştırma şirketi REIDIN ve Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) tarafından hazırlanan Yeni Konut Fiyat Endeksi'nde konut tipine göre tercihlerden, stok erime hızına, yabancıya konut satışından, markalı konut projeleri ödeme yöntemlerine kadar bir çok veri açıklandı.

Bu kapsamda markalı konut projelerinde gerçekleştirilen satışlara baktığımızda, yabancı gayrimenkul yatırımcısının Türkiye'ye ilgisinin devam ettiği açıkça görülüyor. Aralık ayında yabancılara gerçekleştirilen konut satışları, son altı aylık ortalamanın yüzde 4 üzerine çıkarak yüzde 18 oranında gerçekleşti.

Konut yatırımcıları senetli satışı tercih ediyor!

Yeni konut satışlarında banka kredisi kullanım oranı yüzde 4 gibi son derece düşük bir seviyeye gerilerken, peşinatın yüzde 42, senet kullanımının ise yüzde 54 gibi yüksek seviyeye çıkması konut yatırımcılarının senetli satışa yöneldiğini gözler önüne serdi. 

Konut alıcılarının senetli satışları tercih etmesinin sebebi ise konut kredi faiz oranlarının yükselmesi olarak belirtiliyor. Ayrıca senet kullanımının bir ay gibi bir sürede yüzde 10 oranında artmasında, kredi faizlerindeki yükselişin yanı sıra proje geliştiricilerin sunduğu ödeme seçenekleri de olduğu ifade ediliyor. 

Yeni konut fiyatları Aralık'ta yüzde 2,97 arttı!

Konut kredi faizlerinin ortalaması yüzde 2.28 seviyesine geriledi!

0,98 faizle konut kredisi kullandıran 7 banka!
 

Öznur YASLI İKİER/Emlakkulisi.com