15 / 08 / 2022

Konut yatırımı yapmak için doğru zaman mı?

Konut yatırımı yapmak için doğru zaman mı?

Dünya Gazetesi köşe yazarı H. Bader Arslan bugünkü köşesinde konut yatırımını kaleme aldı. İşte H. Bader Arslan'ın 'Konut yeniden yatırım aracı oluyor' başlıklı yazısı...Son günlerde artan konut fiyatları ve Ekim ayına ilişkin açıklanan konut satış istatistikleri gündemden düşmüyor. Peki konut almak mantıklı mı? Konut yatırımı yapmak doğru mu? İşte ayrıntılar...

Dünya Gazetesi köşe yazarı H. Bader Arslan bugünkü köşesinde konut yatırımını kaleme aldı. İşte H. Bader Arslan'ın 'Konut yeniden yatırım aracı oluyor' başlıklı yazısı...

TCMB tarafından açıklanan son verilere göre Eylül ayında konut fiyatları geçen yıla göre yüzde 35,5; geçen aya göre ise yüzde 3,5 yükseldi. Enflasyondan arındırıldığında fiyatlardaki reel artış yüzde 13,3’e çıkmış durumda. Son dönemde konut almak, mevduat başta olmak üzere pek çok yatırım aracından büyük bir getiriye sahip olmaya başladı.

Konut yatırımı yapmak için doğru zaman mı?

Gayrımenkulün bir yatırım tercihi olarak 80 ve 90’lı yıllarda zirve yapan cazibesi, enflasyonun gerilediği ve düşük seyrettiği dönemlerde zayıflamıştı. Ama veriler ibrenin yeniden buna dönmeye başladığını gösteriyor. Son yıllarda mutedil artışlar gösteren konut fiyatları, 2020’den beri yeniden ve yüksek hızla artıyor.

Covid-19 döneminde özellikle kıyı şehirlerinde artan konut talebi fiyatların bu bölgelerde hızla yükselmesini tetiklemişti. 2021’de bu etkinin yanında bir de enflasyon faktörü eklendi. Artan maliyetler fiyatları daha da yukarı çekti.

TCMB’nin yayınladığı konut fiyat endeksinin baz yılı 2017. Yani 2017’deki fiyatların 100 olduğu kabul ediliyor. Bu göre, Eylül 2021’de Türkiye genelinde konut fiyatları 198,8 oldu. Başka bir ifadeyle Bugün bir ev almak isterseniz 2017’de ödeyeceğiniz bedelin neredeyse iki katını ödemeniz gerekiyor. Bu ülke genelindeki durum. İllere ve bölgelere göre çok daha farklı değişimler var.

Konut yatırımı yapmak için doğru zaman mı?

Zirvede Muğla-Aydın-Denizli, Son Sırada İstanbul Var

Merkez Bankasının açıkladığı son verilere göre bugün itibarı ile konut fiyatlarının en hızlı yükseldiği bölge Aydın-Muğla-Denizli. 2017’de bu bölgedeki fiyatlar 100 kabul edildiğinde, bugün 262,4’e çıkmış durumda. Bunu, 247,9 ile Antalya-Burdur-Isparta izliyor. Büyük şehirler arasında son 4 yılda en yüksek artış yüzde 108,2 ile İzmir’de. Ankara’da artış yüzde 85,9, İstanbul’da ise yüzde 70 düzeyinde. İstanbul dışında, konut fiyatlarının az yükseldiği iller arasında Erzurum, Erzincan, Bolu, Sakarya, Kocaeli var.

Konut yatırımı yapmak için doğru zaman mı?

İzmir, İstanbul’a Yaklaşıyor

Türkiye genelinde satılan konutların metrekare fiyatı ilk kez 5000 TL’yi geçti. İstanbul’da birim fiyat 7528, İzmir’de 6076, Ankara’da ise 3631 TL. Pandemi sonrası dönemde İzmir’e olan rağbetin artması nedeniyle buradaki fiyatlar hızla İstanbul fiyatlarına yakınsamaya başladı.

Uzun dönemde bakıldığında da en yüksek fiyat artışı İzmir’de yaşanmış görünüyor. 2010’dan bugüne İzmir’deki konut fiyat artışı yüzde 500 civarında iken, İstanbul’da yüzde 432, Ankara’da yüzde 306 düzeyinde.

Konut yatırımı yapmak için doğru zaman mı?

Yastık altı yatırımlar eve harcandı!

Ev almak için şu an doğru zaman mı?

Konutta metrekare fiyatı 5 bin TL'yi aştı!

Konut satışlarında 1 milyon barajı aşıldı!