29 / 03 / 2023

Konuta seçim sonrası ilk zammı Aşçıoğlu yaptı!

Konuta seçim sonrası ilk zammı Aşçıoğlu yaptı!

Seçimden tek parti iktidarının çıkması inşaatçılara yaradı. İnşaatçılar Derneği ve Aşçıoğlu İnşaat'ın Başkanı Yaşar Aşçıoğlu ''Tek parti iktidarı olduğu için yüzde 10 zam yaptım. Koalisyon olsa yüzde 10 indirim olacaktı'' dediSeçimden tek parti iktidarının çıkması inşaatçılara yaradı. İnşaatçılar Derneği ve Aşçıoğlu İnşaat'ın Başkanı Yaşar Aşçıoğlu `Tek parti iktidarı olduğu için yüzde 10 zam yaptım. Koalisyon olsa yüzde 10 indirim olacaktı' dedi

YAKLAŞIK 250 işkolunun bağlı olduğu inşaat sektörü erken genel seçimlerde alınan sonuçla patlama yapmaya hazırlanıyor. Yılbaşından bu yana konut satışları bıçak gibi kesilmişti. Durgunluğun en önemli nedeni ise yüksek faizler oldu. Bunun üzerine bir de Cumhurbaşkanlığı ve genel seçim belirsizliği eklenince konut fiyatlarında yüzde 10'luk indirimler bile geldi. Hatta bazı şirketler kendi içlerinde konut kredisi faiz oranlarını yüzde 0'lara kadar çekmişti. Ancak diğer sektörler gibi inşaat sektörü de tek parti iktidarının kesinleşmesi ile geleceğe umutla bakmaya başladı. 22 Temmuz seçimlerinde AK Parti'nin yüzde 46.6 oy oranıyla tek parti iktidarını kuracağı kesinleşince konut üreticileri de ayaklarını frenden çekti.

İNDİRİM DE OLABİLİRDİ

BUNLARIN başında da Selenium projeleri ile adından söz ettiren Aşçıoğlu İnşaat geliyor. Aşçıoğlu İnşaat ve İnşaatçılar Derneği Başkanı Yaşar Aşçıoğlu, seçimden sonra tek parti iktidarının çıkması ile ürettiği konutlara yüzde 10'luk zam yaptığını söyledi. Zammı 23 Temmuz Pazartesi günü yani seçimin hemen sonrasında yaptığını söyleyen Aşçıoğlu `Eğer seçim sonuçları koalisyon hükümetini gösterseydi muhtemelen yüzde 10'luk indirim yapardım' diye konuştu. Konut fiyatlarının bundan sonra yüzde 10-25 arasında artacağını da söyleyen Aşçıoğlu `Konut satışlarında da artış olacak bu da yeni projeleri gündeme getirecek. İstihdam da artacak' dedi.

METREKARESİ 4.5-5 BİN $

SEÇİMLERDEN önce `Genel seçimlerde kim olursa olsun tek parti iktidarı olsun' diyen Aşçıoğlu `O zaman söylediğimiz şimdi gerçekleşti. Artık bırakın inşaatı, Türkiye'yi kimse tutamaz' dedi. Aşçıoğlu İnşaat'ın ürettiği Selenium City ve Selenium Twins projelerinin yüzde 10'luk zamdan sonra metrekare fiyatı 5 bin dolara çıktı. Selenium Panorama projesinin metrekare fiyatı ise 4 bin 500 dolar oldu.

Dev projeler geliyor

AŞÇIOĞLU İnşaat'ın patronu Yaşar Aşçıoğlu genel seçimler öncesinde star'a yaptığı açıklamalarda uluslararası dev şirketlerin Türkiye'de yatırım yapmak için seçim sonrasını beklediğini söylemişti. Seçimler bitti ve şirketler de yavaş yavaş Türkiye'ye gelmeye başladı. Türkiye'nin, özellikle de İstanbul'un bundan sonra dev bir şantiyeye döneceğini söyleyen Aşçıoğlu `İstanbul'da inşaat projeleri çoktu. Bundan sonra bunun iki-üç misli yoğunluk olacak' dedi. Yeni projelerin hem mevcut eski binaların yerine yapılacağını hem de sıfırdan olacağını söyleyen Aşçıoğlu `Örneğin dünya devi bir İngiliz grup şirketimizle irtibatta. Büyük yatırımlar yapmayı planlıyor. Yakında Türkiye'ye gelip yatırıma başlayacaklar. Eğer koalisyon çıksaydı en az 6 ay 1 yıl beklemeyi tercih edeceklerdi. İşte bu güçlü iktidarın getirisidir. Koalisyon Türkiye'ye en az 1 yıl kaybettirirdi' diye konuştu.

(Star)
Geri Dön