Konutta kampanya beklentisi!

Konutta kampanya beklentisi!İnşaat girdi maliyetlerindeki fahiş yükselişlere müteahhitlerden tepki gelirken, yükselen ev fiyatları da konut sahibi olma hayali kuran vatandaşı bu hayalinden giderek uzaklaştırıyor. Ev almak için faiz indirimini bekleyen bir kitle bulunuyor.


İnşaat girdi maliyetlerindeki fahiş yükselişlere müteahhitlerden tepki gelirken, yükselen ev fiyatları da konut sahibi olma hayali kuran vatandaşı bu hayalinden giderek uzaklaştırıyor. Özellikle demir ve çimento fiyatlarında yaşanan büyük yükseliş, ev fiyatlarına yapılacak zammı da kaçınılmaz kılıyor. Bütün bu olumsuzlukların ek olarak konut kredi faizlerinin yüksekliğinin de ev satışlarında olumsuz etkiye neden olduğunu belirten Bahaş Holding CEO’su Abdüssamet Bahadır, yabancıya konut satışlarındaki yükselişin tersine, vatandaşa konut satışlarının düşüş trendinde olduğunu belirtti. 

Konutta kampanya beklentisi!

Özellikle de demir fiyatlarının son bir senede yüzde 120 yükselmesinin, devam eden konut projelerinde bile zam yapılmasını gündeme getirdiğine vurgu yapan Abdüssamet Bahadır, yeni başlayacak olan projelerde de fiyatların yüksek olmasının kaçınılmaz olduğuna dikkat çekti. Bu koşullar altında alım gücü gerileyen vatandaşın konut alma imkanının ortadan kalktığını kaydeden Bahadır, sorunun çözümüne ilişkin öneriler yaparak daha önce alınan önlemlerin konut satışlarına artış şeklinde yansıdığını dile getirdi.

Konutta kampanya beklentisi!

Kredi faiz oranı yüzde 1’in altına inmeli

Girdi maliyetlerindeki yükselişin yüzde 140’lara kadar ulaştığını vurgulayan Bahadır, zammın kaçınılmaz olduğunu ifade etti. Bahadır, şu açıklamalarda bulundu: 

“Girdi maliyetlerinde yüzde 40 ila 140 artış var. Metrekare maliyeti 5 bin 500-7 bin TL'ye çıktı. Müteahhitlerin maliyet artışını fiyata yansıtmama şansı kalmadı. Fiyatlar daha da artacak. Kiralık ev bile bulmak zorlaştı. Üretim yok, arz azaldı ancak talep fazla. Maliyetler her geçen gün artıyor, buna karşın alım gücü düşüyor. Bankalarda ise konut kredisi faiz oranları yıllık ortalama yüzde 17,9, aylık ortalama yüzde 1,5 civarı seyrediyor. 

Konut satışlarının artması için geçen yaz olduğu gibi bu yıl da kamu bankalarının öncülüğünde kampanyalar düzenlenmeli ve kredi faiz oranları yüzde 1’in altına düşürülmeli. Bu yıl da yaz başından bu yana sektör temsilcileri benzer bir beklenti içerisinde. Hatta ev almak için faiz indirimini bekleyen bir kitle oluştu. Bu tür bir uygulama, pandemi şartlarında gayrimenkul sektörüne can suyu olur ve piyasaya hareket getirir. 

2020 yılında faiz oranlarının yüzde 1’in altına indirilmesinin satışlarda yarattığı pozitif etki açısından, zirveyi gördük. Yatırımcılar, artışa geçen döviz ve altın fiyatlarına rağmen yatırımını sektörden yana kullandı. Yastık altında bekleyen yatırımlar da gün yüzüne çıktı.” 

Konutta kampanya beklentisi!

Yabancı yatırımcı yüzümüzü güldürüyor

Yabancı yatırımcı için sunulan yabancıya vatandaşlık hakkını da fırsat olarak değerlendirerek ibreyi ülkemize yönelttiğine dikkat çeken Abdüssamet Bahadır, sektörün yüzlerce ülke tarafından talep gördüğüne vurgu yaptı. 

Bahadır, “Talepte sadece Ortadoğu’dan değil, Afrika ile Asya ülkelerinin de yükselişini gördük. Sektörümüz var olan stoklarını eritip, raflarda bekletilen yeni projeleri olgunlaştırma süreci içine girerken de sağladığı istihdam ile tüm sektörleri geride bıraktı. Eylül ayında 1,7 milyon kişiyi istihdam ederek istihdamda sektör birincisi oldu. 2021’de de yabancı yatırımcıların ülkemize ve sektörümüze duydukları güveni pekiştiren finansal sistemlerin geliştirilmesi, yerli yatırımcı açısından konuta ulaşımı kolaylaştıran faiz oranlarıyla yeni paketlerin sektörümüze kazandırılmasını bekliyoruz. Bu sene kentsel dönüşüm yönünde atılacak adımlarla sektörümüzde dönüşüm yönlü bir hareketlenme bekliyoruz” diye konuştu.

Yabancıların Türkiye'deki gayrimenkul alımı tam gaz!

Konut satışları son 3 yılda nasıl değişti?

Yeni konut inşaatları hızlanıyor!